Jak urządzić pokój nastolatka

Bycie rodzicem nastolatka to nie lada wyzwanie, jednak chcąc nie chcąc trzeba stawić mu czoło. Jednym z zadań do wykonania jest urządzenie pokoju dorastającego dziecka. Każdy wie, że nastoletni wiek wiąże się z buntem, poszukiwaniem własnego „ja” oraz nadmierną ekspresją własnej osobowości. Te, jak i inne czynniki trzeba mieć na uwadze, aranżując miejsce w domu dla „dużych” dzieci. Zatem jak urządzić pokój nastolatka?

Jak urządzić pokój nastolatka? Uwzględnij jego osobowość

Pokój nastolatka powinien mieć trzy strefy: nauki, sypialnianą oraz relaksu. Przede wszystkim zastanawiając się, jak urządzić pokój nastolatka, zaangażuj swoje dorastające dziecko do wspólnego aranżowania wnętrza, szukania mebli, dodatków itp. O ile w przypadku małych dzieci możesz narzucić styl wnętrza, o tyle w przypadku nastolatków nie rób tego na siłę. To bowiem dobry czas na kształtowanie osobowości nastolatka i naukę brania odpowiedzialności za podjęte decyzje. Będzie to dobra ku temu okazja. Wybierz się do sklepu razem ze swoim nastolatkiem i pomóż znaleźć mu najlepsze meble oraz akcesoria, które pomogą uczyć się, rozwijać pasje i zainteresowania.

Kolory w pokoju nastolatka – jakie wybrać?

Podobnie jak meble i akcesoria, również wybór kolorów powinien zostać uzgodniony z nastolatkiem. Mimo wszystko to on będzie większość czasu przebywał w swoim pokoju, dlatego też powinien czuć się w nim komfortowo, by móc w pełni rozwijać swoje pasje, ale także mieć dogodną przestrzeń do nauki. Możesz jednak zasugerować, że te bardziej stonowane kolory jak beż, błękit czy grafit nie tylko będą świadczyć o namiastce dorosłości, ale również nieco wyciszą nastolatka, którego charakter sam w sobie bywa buntowniczy i skory do szaleństwa. 

Co z miejscem do nauki nastolatka?

Przed nastolatkiem czekają chwile wytężonej pracy umysłowej i przygotowywania się do matury lub innych ważnych egzaminów, dlatego przestrzeń do nauki powinna być miejscem nie tylko ładnym, ale również funkcjonalnym. Bez wątpienia musi się w nim znaleźć biurko z blatem o długości minimum 140 cm. Równie istotne jest ergonomiczne krzesło z regulacją wysokości, które zapewni solidne podparcie dla kręgosłupa i umożliwi wielogodzinne przesiadywanie nad książkami. Najlepiej, by mebel znajdował się przy oknie, zapewniając tym samym dostęp do naturalnego światła. Warto zapewnić nastolatkowi biurko z szufladami lub półkę z organizerami, a także dodatkowe punktowe światło nad blatem. Jeżeli dysponujesz miejscem, przyda się nad biurkiem tablica magnetyczna lub korkowa, na której nastolatek będzie mógł zamieszczać nie tylko notatki, ale również złote myśli czy wizerunki swoich idoli.

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny

Jak urządzić pokój dla nastoletniej dziewczyny? Oprócz uwzględniania powyższych wskazówek pamiętaj również o iście kobiecym kąciku – oczywiście, jeśli Twoja nastoletnia córka sama go potrzebuje. Jeżeli masz miejsce na toaletkę, wstaw ją albo przynajmniej zapewnij kącik mieszczący małe lusterko, kuferek na kosmetyki i szkatułkę na biżuterię. A może przyda się dodatkowe miejsce na garderobę? Z kolei, gdy Twoja córka ma duszę artystki, postaw sztalugę, manekin czy małą maszynę do szycia. Przydatne będą również kolorowe kobiece bibeloty – i nawet jeśli Ty nie jesteś ich zwolenniczką, pozwól swojej córce się nimi delektować. Wszak to droga do poszukiwania dorosłej osobowości.

Meble młodzieżowe LUNA Lenart
Meble LUNA

Pokój młodzieżowy dla chłopaka

Kiedy Twój syn coraz częściej wspomina o zamianie zabawkowych samochodzików na te prawdziwe, to znak, że dorosłość zbliża się nieuchronnie. Jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopaka? Również uwzględniając Jego zainteresowania! Wraz z nim urządź iście stylowy kącik! Gdy nastolatek lubi muzykować, z pewnością nie powinno zabraknąć w pomieszczeniu muzycznych akcentów jak gitara czy płyty winylowe, nie tylko jako dekoracyjny element. Z kolei jeśli pała miłością do motoryzacji – może przydadzą się plakaty samochodów lub ich modele do sklejania? Natomiast u młodych sportowców nie powinno zabraknąć akcentów, które wzmocnią motywację i miłość do ulubionych dyscyplin.

Meble młodzieżowe QUBIC Lenart
Meble QUBIC

Jak urządzić pokój nastolatka – aranżacje

Jeżeli nadal zastanawiasz się jak urządzić pokój nastolatka, oprócz skorzystania z powyższych porad, pamiętaj również o solidnych meblach. Nawet gdy w najbliższych latach Twój nastolatek planuje opuścić rodzinne gniazdo, tak czy inaczej postaw na dobrej jakości meble, które będą służyć przez wiele lat. Twoje dziecko na pewno będzie wracać w rodzinne strony już jako dorosły i z sentymentem spędzi czas w swoim starym pokoju. Później może odwiedzi Cię ze swoją drugą połówką oraz dziećmi. Warto więc, podczas wyboru mebli, uwzględnić modele do rozbudowania w przyszłości. Najlepiej niech będą to klasyczne ponadczasowe wzory, którymi z łatwością będzie można w późniejszym czasie manewrować. Albo przenieść elementy mebli z pokoju młodzieżowego do pokoju dziennego.

Jak urządzić pokój nastolatka? Z pewnością jest to wyzwanie, jednak z pomocą naszych wskazówek oraz samego zainteresowanego, przyjdzie Ci z to łatwością. A Twój nastolatek będzie zachwycony efektem końcowym i stylowym wnętrzem tylko dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *