Kiedyś „graciarnia”, dziś schowek – jak urządzić miejsce do przechowywania rzeczy

Schowek. Małe, tajemnicze pomieszczenie, które bez trudu przyjmie zbędne przedmioty, to prawdziwe wybawienie dla wielu z nas – zwłaszcza tych mieszkających w blokach. Komórki lokatorskie bywają na wagę złota, a ich ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Jak urządzić te cenne metry kwadratowe, gdy już uda nam się je zdobyć? Sprawdź, czego nie możesz pominąć!

Jak urządzić spiżarnię w schowku

Jedną z popularniejszych metod zagospodarowania schowka jest zrobienie z niego spiżarni. To genialne posunięcie sprawi, że nie będziesz musiał zagracać kuchni kolejnymi szafkami, zmniejszając w ten sposób jej powierzchnię. Oprócz żywności, w takim miejscu możesz również przechowywać rzadziej używane garnki i patelnie, czy inny kuchenny sprzęt. Jeśli właśnie taką przyszłość widzisz dla swojej kanciapy, pamiętaj o regale z dużą ilością półek. Artykuły żywnościowe są zwykle niewielkie, dlatego nie będziesz potrzebował nadmiernie dużych przestrzeni. W drzwi schowka wbij gwoździe, na których zawiesisz patelnie lub odpowiedni rozłożone haczyki, na których umieścisz pokrywki od nich oraz garnków – w ten sposób zaoszczędzisz sporo miejsca i cenny czas, który musiałbyś przeznaczyć na poszukiwanie odpowiedniej sztuki.

Pralnia w schowku? To proste!

Wystarczy niecały metr długości i szerokości, by w takim schowku urządzić małą pralnię. Metraż łazienek w blokach zwykle pozostawia sporo do życzenia, więc jeśli w Twoim mieszkaniu jest to dodatkowe, małe pomieszczenie, to możesz rozwiązać dzięki niemu spory problem i zyskać więcej przestrzeni w łazience. Jednak w takim wypadku rola składziku nie ograniczy się jedynie do miejsca, w którym postawisz pralkę – bez trudu umieścisz tam również pozostałe środki czystości, chociaż wymaga to logistycznego rozplanowania. Nad urządzeniem zamontuj dwie półki – a doliczając do tego powierzchnię pralki, będziesz posiadał łącznie trzy. Większa ilość raczej nie ma sensu, bowiem większość środków czystości zapakowana jest w dość wysokie butelki i potrzebujesz odpowiedniej odległości między półkami, by móc je wygodnie ustawić. Warto też rozważyć umieszczenie w takim pralniczym schowku kosza na brudne ubrania. Producenci oferują naprawdę różnorodne modele – nawet takie o niezwykle małych gabarytach – więc istnieje naprawdę ogromna szansa, że uda Ci się dopasować odpowiedni.

schowek w formie pralni
Pralnia OIA BIAŁA
schowek na pralkę
Meble do pralni w kolorze dąb sonoma

Ogród na balkonie, a narzędzia w schowku

Balkon przynależący do Twojego mieszkania jest wystarczająco duży na to, by uprawiać na nim rośliny? Świetnie! Ale zapewne potrzebujesz także miejsca, w którym przechowasz ziemię, donice oraz wszystkie potrzebne preparaty? Schowek wita i zaprasza! Pamiętaj, by bezpośrednio na podłodze stały jedynie worki z ziemią – bywają one nieszczelne, a rozsypana glebę łatwiej posprzątasz, gdy na posadzce nie będzie innych przedmiotów. Wszelkie pozostałe rzeczy umieść na regałach, by móc po nie szybko i wygodnie sięgnąć, gdy tylko najdzie Cię ochota na przesadzanie swoich roślinek.

Schowek jako zapasowa garderoba

Idealnym scenariuszem dla większości pań jest natomiast przerobienie schowka na dodatkową garderobę! Która kobieta nie narzeka na brak miejsca w szafie? W takiej kanciapie bez trudu zmieścisz mniejszą szafę. Świetnym rozwiązaniem będzie także umieszczenie tam zestawu do przedpokoju. Taka kombinacja mebli obejmuje wieszaki, szafkę na buty, a nawet lustro! W ten sposób zrezygnujesz z wieszania kurtek tuż przy drzwiach wyjściowych i wszystko będzie zgrabnie schowanie w skrytce. Jeśli planujesz trzymać w niej także pościel czy ręczniki, nie zapominaj o półkach. Możesz także wstawić sam stojak na obuwie – większy lub mniejszy, w zależności od swoich potrzeb. A nad stojakiem zamontuj wieszaki.

Plan na schowek dla aktywnych

Jeżeli Ty lub Twoja druga połówka prowadzicie aktywny tryb życia i chętnie ćwiczycie w domu, zapewne wykorzystacie schowek do trzymania akcesoriów treningowych. To doskonałe rozwiązanie, jednak pamiętaj, by najcięższy sprzęt – hantle i ciężary – trzymać bezpośrednio na podłodze. Niewiele regałów znosi dobrze takie obciążenie, a drewniane półki mogą się łamać, pękać lub uginać. Jeżeli zaś posiadasz większy ekwipunek – ławkę do ćwiczeń lub rower – zrezygnuj z regału w ogóle i zamiast niego wybierz wieszaną półkę.

Jeden schowek, wiele zastosowań? To możliwe!

Bardzo często nasz schowek pełni wiele ról jednocześnie. To niełatwe zadanie, ale możesz mu w tym pomóc, dobierając odpowiednie meble. Wybierz przynajmniej jeden regał – z niego zawsze będziesz miał pożytek, ale nie zapomnij o wieszakach. By nie zajmować cennej przestrzeni, może je wbić lub przykleić bezpośrednio do ściany. Mały stojak na obuwie to również zawsze dobry pomysł, zwłaszcza, że możesz go umieścić pod wieszakami. Nie zajmie wiele miejsca, a Ty nie będziesz się potykać o buty, wychodząc z domu.

Kluczem wyjścia do urządzania funkcjonalnego schowka jest chociaż szacunkowa analiza tego, co będziemy w nim trzymać. Inaczej będzie wyglądała skrytka pełniąca rolę spiżarni, a inaczej ta na środki czyszczące. Zastanów się więc, z rozlokowaniem których produktów najczęściej masz problem, a dopiero potem wybieraj meble.

3 myśli na temat “Kiedyś „graciarnia”, dziś schowek – jak urządzić miejsce do przechowywania rzeczy

  • 29 maja 2018 o 10:07
    Bezpośredni link

    U mnie schowek to miejsce na wszystko! Ale niedługo planuję remont w tym pomieszczeniu i podzielenie go na dwa mniejsze – spiżarnię i garderobę.

    Odpowiedz
  • 29 maja 2018 o 11:50
    Bezpośredni link

    My do przeprowadzkę wszystko wrzuciliśmy do graciarni i leżało przez kilka lat. Dopiero na wiosnę zrobiliśmy porządek i schowek wygląda tak, jak powinien.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *