Łóżka kontynentalne – kiedy są najlepszym wyborem

Łóżka kontynentalne bywają nazywane również hotelowymi – ten typ posłania pojawia się w nich bowiem wyjątkowo często. Jednak nie we wszystkich, a wyłącznie w tych najlepszych. Niespotykana budowa łóżka kontynentalnego ma ogromny wpływ na wygodę użytkowania go i determinuje szereg właściwości. Jeśli marzy Ci się nieprzeciętnie komfortowe legowisko o eleganckiej prezencji, dowiedz się, czy łóżko kontynentalne jest właśnie dla Ciebie.

Łóżka kontynentalne – skąd się wzięły i dlaczego tak wyglądają?

Łóżko kontynentalne wyróżnia przede wszystkim jego absolutnie niestandardowa budowa. Zamiast mniej lub bardziej zabudowanego stelaża, otrzymujemy dolną skrzynię, wypełnioną sprężynami bonelowymi, na niej zaś umieszczony jest materac kieszeniowy. Niektórzy producenci – w celu maksymalizacji komfortu – wyposażają swoje łóżka w dwie podstawy lub dwa materace (a czasami jedno i drugie). To nie koniec! W większości przypadków na samej górze znajduje się jeszcze cienki materac, zwany również nakładką lub topperem. To także pozostałość po standardach hotelowych – aby zadbać o higienę i sterylność posłań dla klientów, na szczycie łóżka umieszczano cieniutki materac, który można było z łatwością wyprać lub tanim kosztem wymienić.

Łóżko kontynentalne – co sprawia, że jest tak wygodne?

No dobrze, ale po co te wszystkie starania i nietypowa budowa? Odpowiedź jest prosta – dla wygody! Luksusowe hotele od zawsze prześcigały się w dostarczaniu rozwiązań, które zadowolą klientów i sprawią, że zdecydują się oni na nocleg właśnie w tym miejscu. Udoskonalanie budowy łóżek był jednym z naturalnych, podejmowanych przez nich kroków. Same materace kieszeniowe uchodzą za szczególnie komfortowe, gdyż składają się z kilku – zwyczajowo z siedmiu – w pełni odrębnych i autonomicznych stref, które mogą uginać się niezależnie od siebie. W ten sposób dają naprawdę wygodne i zdrowe podparcie niemalże każdemu, niezależnie od jego budowy anatomicznej czy wagi. Wolniej się zużywają, nie odkształcają i zaskakują elastycznością. Często polecane osobom mającym problemy z kręgosłupem lub zmagającym się z bezsennością. Dodatkowa, dolna skrzynia wypełniona sprężynami to tak naprawdę kolejna elastyczna warstwa, która jeszcze bardziej zwiększa komfort snu.

Łóżka kontynentalne – nietypowa budowa gwarantująca komfort snu

Kolejne zalety łóżek kontynentalnych związane są już bezpośrednio z ich budową. Z powodu nietypowej struktury, powierzchnia spania znajduje się wyżej, niż w standardowych modelach. Takie rozwiązanie doceniają zwłaszcza osoby starsze lub mające problem z poruszaniem się – wstanie z takiego łóżka i przejście do pozycji stojącej jest nieporównywalnie łatwiejsze. Wysokie, miękkie i tapicerowane wezgłowie, które wyłącznie w przypadku łóżek kontynentalnych jest normą, pozwala na nich wygodnie usiąść i oprzeć plecy. Typowa tylko dla tych modeli jest również wierzchnia nakładka SOFT TOP. Wykonana jest najczęściej z włoskiego lateksu, zawierającego 3% lateksu naturalnego i pianki termoelastycznej visco o imponującej gęstości.

Łóżka kontynentalne – niezwykła higiena i czystość

Łóżka kontynentalne – co było szczególnie istotne dla hotelarzy i ich gości – wyróżniają się także niezwykłą higieną i łatwością zadbania o ich czystość. Niestandardowa budowa przekłada się na ich przewiewność i doskonałą wentylację. Dzięki temu sprawnie oddają wilgoć do otoczenia, a w ich wnętrzu nie gromadzą się grzyby ani roztocza. Tu również wpływ ma wysokość – wyższa, niż przeciętnie, utrzymuje alergików z dala od znajdującego się kurzu i alergenów. Zwieńczający konstrukcję topper (nakładkę materacową) powleka dodatkowy pokrowiec, który można dość często wrzucić po prostu do pralki lub za niewielkie pieniądze wymienić.

Dolna skrzynia w łóżku kontynentalnym – co ją wyróżnia

Poświęćmy chwilę głównemu bohaterowi łóżek kontynentalnych, czyli dolnej skrzyni. Wypełniają ją sprężymy progresywne, elastycznie reagujące na zróżnicowaną siłę nacisku. Mniejsze obciążenie powierzchni generuje mniejszy opór sprężyn, zaś w miarę jego zwiększania rośnie także siła wypierania materaca. Celowo niejednolita jest także średnica samych sprężyn – są one mniejsze w części środkowej i szersze po bokach. To rozwiązanie zostało wprowadzone na podstawie obserwacji i analizy komfortu oraz potrzeb zgłaszanych przez użytkowników.

Dodatki do łóżek kontynentalnych

Niektóre łóżka kontynentalne zostały wyposażone w dodatkowe elementy, które czynią je jeszcze bardziej przyjaznymi użytkownikom. To przede wszystkim skrzynia na pościel, znajdująca się pod skrzynią ze sprężynami. Ten dodatek nie narodził się w hotelach, w których nie ma potrzeby przechowywania pościeli w łóżkach, a na etapie wprowadzania ich do zwykłych domów. Z kolei osoby starsze lub mające trudności z poruszaniem się docenią opcjonalny elektryczny stelaż. Dzięki takiej opcji możliwe jest uniesienie głowy bądź nóg śpiącego tak, aby uwzględnić przy tym budowę anatomiczną ciała. Stelaż sterowany jest pilotem, co umożliwia samodzielną i łatwą obsługę.

Osobom czytającym o łóżkach kontynentalnych zapewne nasuwa się jedno pytanie – czy skonstruowanie takiej wielopoziomej hybrydy nie kończy się wizualną katastrofą? Lub stworzeniem łóżka co prawda wygodnego, jednak zwyczajnie brzydkiego? Nie! Wszystkie części modeli kontynentalnych – łącznie z wezgłowiem – pokrywa ten sam materiał. To czyni je po prostu jedną, spójną całością. Wiele osób wręcz za plus uznaje tapicerowanie wszystkich elementów łóżka – w te sposób nabierają one bowiem przytulnego charakteru.

2 myśli na temat “Łóżka kontynentalne – kiedy są najlepszym wyborem

  • 3 kwietnia 2018 o 12:38
    Bezpośredni link

    Musze pomyśleć o takim łóżku, bo mój materac już jest coraz bardziej niewygodny

    Odpowiedz
  • 5 kwietnia 2018 o 12:22
    Bezpośredni link

    Bardzo oryginalnie wygląda taki materac. Na pewno lepiej utrzymują kręgosłup niż klasyczne materace.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *