Jakie łóżko dla alergika – wybór, który nie jest taki oczywisty

Dla alergików najtrudniejszymi okresami roku są wiosna oraz wczesne lato. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych miesiącach nie muszą dbać o swoje zdrowie. Aby spokojnie przesypiać noce i nie budzić się nawet kilkukrotnie z powodu dolegliwości, muszą oni zadbać nie tylko o częste zmiany pościeli, lecz również o wybór właściwego materaca. W co wyposażyć łóżko dla alergika?

Dobre łóżko dla alergika – czyli właściwie jakie?

Walka z alergią w sypialni oznacza przede wszystkim podjęcie wszelkich kroków, by nie dopuścić do gromadzenia i mnożenia się roztoczy. Te niewidoczne gołym okiem pajęczaki pojawiają się wszędzie tam, gdzie występuje kurz, a w jednym łóżku może być ich nawet 2 mln! Ponieważ sprzyja im wilgoć oraz wysoka temperatura, alergicy największą uwagę powinni zwrócić na materacprzewiewny i łatwy w wentylacji.

Łóżko ORIENTAL TREE

Jak wybrać materac dla alergika?

Wiele zmagających się z alergią osób wybiera materace wykonane z lateksu – przemawia za nimi wysoka porowatość i świetna przepuszczalność powietrza. „Oddychająca” powierzchnia gwarantuje właściwości hipoalergiczne materaca, jednak te modele należą również do najbardziej wygodnych. Są elastyczne, dzięki czemu świetnie dopasowują się do kształtu ciała – polecane są zatem również osobom z problemami z kręgosłupem, gdyż zapewniają najwyższy możliwy komfort. Wiele materaców lateksowych posiada aż siedem stref twardości, umożliwiających tak dobre dopasowanie się do każdego rodzaju budowy anatomicznej. Wiele modeli cechują nie tylko właściwości antyalergiczne czy ortopedyczne, lecz również antygrzybicze i przeciwodleżynowe. Z łatwością można zatem dobrać materac, który sprosta wszystkim wyzwaniom. Co ciekawe, sprężysty i elastyczny lateks zawsze wraca do swojej pierwotnej formy, nie ma więc ryzyka, że materac ulegnie trwałemu odkształceniu.

Materac piankowy dla alergika

Równie dużą popularnością wśród alergików cieszą się materace wykonane z pianki poliuretanowej. Materiał charakteryzuje skład gwarantujący przewiewność – modele te nie gromadzą zatem wilgoci, utrudniając roztoczom mnożenie się. Wysoka porowatość zapewnia także świetną wentylację, co uniemożliwia z kolei rozwój pleśni czy grzybów. Wykonane z pianki materace należą ponadto do tych najtrwalszych, a z biegiem lat nie tracą swojej sprężystości.

Łóżko dla alergika – czy materac z kokosem to dobry wybór?

Chociaż kokos jest naturalnym materiałem (a takie z zasady odradza się alergikom) jego budowa i struktura zapewniają nieprzeciętną wentylację, co redukuje ryzyko rozwoju grzybów oraz pleśni. Kokos nie wytwarza przy tym żadnych toksyn ani innych substancji, mogących mieć niekorzystny wpływ na drogi oddechowe czy skórę.

Jak wybrać materac dla alergika – wysokoelastyczny komfort

Pośród materacy polecanych alergikom znajdują się także te wysokoelastyczne, czyli wykonane ze specjalnej pianki. Budowa niektórych modeli odznacza się wentylacją porównywalną do lateksu, tradycyjnej pianki czy kokosa – a zatem w jego wnętrzu nie gromadzą się roztocza ani inne alergeny. To kolejny, po lateksie, surowiec, który – oprócz właściwości hipoalergicznych i antygrzybicznych – może posiadać także ortopedyczne oraz przeciwodleżynowe. Wysokoelastyczne materace mogą stać się zatem integralną częścią sypialni osoby, która zmaga się nie tylko z alergiami, lecz również z problemami ortopedycznymi.

Łóżko dla alergika – tego unikaj

Wśród surowców, których powinny unikać osoby zmagające się z alergią, znajdują się przede wszystkim te naturalne – wełna, trawa morska czy końskie włosie absolutnie nie mogą znaleźć się w sypialni alergika. Nie posiadają bowiem właściwości antystatycznych, więc nie odpychają kurzu. Warto pamiętać o tym, że uczulać może także lateks – przed wyborem antyalergicznego materaca należy się upewnić, że lateks nie jest jednym z alergenów.

Sypialnia alergika – dodatkowe wsparcie w walce z alergią

Materac jest zdecydowanie najistotniejszym elementem sypialni alergika, ale nie jedynym. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Ponieważ alergia oznacza dla domowników częste sprzątanie, wyposażenie sypialni powinno być łatwe w pielęgnacji. Parkiet drewniany, z korka lub linoleum to najlepszy wybór pod kątem podłogi. Należy za to zrezygnować z dywanu bądź wykładziny – trudno usunąć z nich kurz i roztocza. Alergikom zaleca się unikanie tapet na ścianach i zastąpienie ich gładkim tynkiem. Na czarnej liście znajdują się ponadto firany oraz zasłony (alternatywę dla nich stanowią rolety) oraz nadmierna ilość mebli, na których gromadzić się może kurz – pozostać powinny wyłącznie te niezbędne.

meble do sypialni KATE

A jakie łóżko będzie najlepsze dla alergika?

Przemyślenia wymaga także sama rama łóżka – powinna być ona maksymalnie prosta i łatwa do umycia wilgotną szmatką, najlepiej metalowa bądź drewniana. Sama pościel musi być także hipoalergiczna, a raz na zawsze należy pożegnać puch czy wełnę. Ogromnym ułatwieniem dla alergików są pokrowce na materace – nie dopuszczają one roztoczy do wnętrza materaca, za to łatwo można je wyprać w pralce (w temperaturze minimum 60°C). Ciekawym rozwiązaniem są również nakładki na materac, wyposażone w swój własny, nadający się do prania pokrowiec. Stanowią dodatkową barierę między alergikiem a materacem, a przy tym nawet najmniej wygodny materac zmienią w komfortowe łoże.

3 myśli na temat “Jakie łóżko dla alergika – wybór, który nie jest taki oczywisty

  • 2 stycznia 2021 o 14:52
    Bezpośredni link

    Nie można zapomnieć o oczyszczaczu powietrza, który sprawi, że kurz nie będzie osiadał na materacu. Doskonały będzie Roger od Stadler, u nas wypada genialnie.

    Odpowiedz
  • 19 maja 2021 o 23:05
    Bezpośredni link

    Polecam bardzo jeszcze u alergika w pokoju nawilżacz powietrza. Od razu lepszy sen

    Odpowiedz
  • 21 listopada 2023 o 19:49
    Bezpośredni link

    Nawilżacz powietrza? Jak to moze pomóc alergikowi? Oczyszczacz jasne. Jak zostaje na noc, wcześniej też popracuje na pełnych obrotach to jest lepiej, to zdecydowanie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *