Mieszkanie w stylu loft

Styl loft to sposób aranżacji wnętrz, który można najłatwiej zrealizować w obiektach o charakterze postindustrialnym. Jednak współczesna architektura mieszkaniowa czerpie z tej estetyki, tworząc nowe mieszkania, które spełniają standardy tego wyjątkowego stylu. Na czym polega jego fenomen?

Charakterystyka stylu loft

Loft to styl aranżacji wnętrz, który narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku w wyniku rozwoju przemysłu i urbanizacji. Co go wyróżnia? Jego główną cechą jest surowość i minimalizm. Wnętrza utrzymane w tym stylu charakteryzują się dużymi, otwartymi przestrzeniami, wysokimi sufitami, dużymi oknami oraz widocznymi elementami konstrukcyjnymi, takimi jak surowe ściany, belki, odsłonięte deski lub beton na podłodze, a także widoczne rury i inne instalacje.

Różnice między stylem industrialnym a loftowym – warto je poznać!

Styl industrialny i loftowy to dwa odrębne sposoby aranżacji wnętrz, chociaż często są ze sobą mylone ze względu na pewne podobieństwa. Urządzanie loftu różni się od stylu industrialnego przede wszystkim pod względem przytulności i przyjazności. Styl industrialny jest raczej chłodny i brutalny w wyrazie, podczas gdy aranżacje loftowe łączą naturalne elementy konstrukcyjne budynku z ciepłymi kolorami i dodatkami, które tworzą przytulność. Mieszkania w stylu loftowym są zazwyczaj bardziej zróżnicowane i kolorowe, a także bogate w różne tekstury.

Mieszkanie w stylu loft
wnętrze w stylu loft
Mieszkanie w stylu industrialnym
wnętrze w stylu industrialnym

Kolory w stylu loft

W loftach dominują przede wszystkim ciepłe, naturalne barwy, takie jak:

 • brązy,
 • beże,
 • ceglaste odcienie.

Oczywiście, ważne są również kolory charakterystyczne dla przemysłu, takie jak szarości, ciemne brązy i czerń.

Meble w stylu loft

Mieszkanie w stylu loft powinno być minimalistyczne i praktyczne, a jednocześnie oryginalne i pełne charakteru. W aranżacji loftów przemysłowych używa się głównie mebli funkcjonalnych, które pasują do przestrzeni. Ich design powinien nawiązywać do charakteru loftowego, zwłaszcza pod względem kolorystyki i surowości, złagodzonej cieplejszymi akcentami. Można również zastosować kontrastujące kolory, np. białe meble, zwłaszcza te o wysokim połysku!

salon w stylu loft

Jeśli chodzi o meble wypoczynkowe to warto wybrać duże, wygodne kanapy z naturalnej skóry lub wykonane z grubego materiału o ciemnych kolorach, takich jak brąz, szary lub czarny. Ważne są również inne meble, takie jak regały, szafki, stoliki o surowym designie i biurka, które nadają wnętrzu oryginalnego charakteru. W sypialni z kolei świetnie sprawdzi się masywne łóżko wykonane z łączonych materiałów – najlepiej naturalnego drewna i metalowych dodatków.

Wyposażenie wnętrza w stylu loft

Warto zadbać o dodatki i wyposażenie, które podkreślą charakter aranżacji. Bardzo popularne są przemysłowe lampy, które nadają wnętrzu surowego i oryginalnego wyglądu. Można również wybrać lampy wiszące wykonane z metalowych rur, które świetnie komponują się z wysokimi sufitami.

dodatki w stylu loft
dodatki w stylu loft
dodatki w stylu loft

Do ciekawych dodatków w stylu przemysłowym należą ozdobne elementy z betonu lub imitującego rdzę materiału. Rośliny również świetnie pasują do takiego wnętrza, szczególnie te o dużych liściach.

Inne interesujące detale i ozdoby, które pasują do aranżacji wnętrz w stylu loft to kinkiety i oświetlenie z gołymi żarówkami, stare metalowe zegary lub stylizowane na stare, plakaty i obrazy przedstawiające fabryki i mechanizmy, miękkie tekstylia, takie jak poduszki, narzuty i pledy.

Twój własny loft w kilku krokach:

 • Otwarte przestrzenie – aby uzyskać wrażenie przestronności można połączyć kilka pomieszczeń w jedno, tworząc duże wnętrze. To pozwoli na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni w sposób funkcjonalny i oryginalny.
salon w stylu loft
kuchnia w stylu loft

 • Jasne kolory – optycznie powiększą przestrzeń i sprawią, że będzie ona bardziej przyjazna i przytulna. W stylu loft szczególnie polecane są beże, szarości, biel oraz ciepłe odcienie drewna.

 • Minimalizm i funkcjonalność – koncentruj się na oszczędzaniu przestrzeni, wybierając meble, które spełniają kilka funkcji naraz, na przykład nowoczesne komody z półkami i szafkami. Rozkładane stoły i łóżka z szufladami również są dobrym wyborem.

Warto pamiętać, że podczas urządzania loftu, konieczny może być gruntowny remont, a czasem nawet wyburzenie ścian. Efekt końcowy jest jednak spektakularny. Lofty, zwłaszcza te niewielkie, cieszą się obecnie dużą popularnością i mogą być nie tylko modną aranżacją, ale również dobrą inwestycją, podnoszącą wartość mieszkania.

2 myśli na temat “Mieszkanie w stylu loft

 • 23 lipca 2023 o 14:19
  Bezpośredni link

  Bardzo lubię takie inspiracje. U nas już wkrótce remont salonu. Cegiełka z ceglanego renesansu zamówiona, teraz szukam mebli i dodatków 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *