Szafka na buty do przedpokoju. Poznaj nasze propozycje.

Szafa czy szafka na buty? To pytanie coraz częściej zadają sobie zwłaszcza ci, którzy posiadają większe mieszkania i domy. Gdzie przechowywać buty, aby jednocześnie utrzymać porządek i estetykę we wnętrzu? Wybór pomiędzy szafką a dużą szafą na buty może być decyzją kluczową dla organizacji przestrzeni we własnym domu.

Szafka na buty – jaką wybrać?

Współcześnie codzienne obuwie zazwyczaj zostawiamy w przedpokoju. Jednak widok kilku par butów zajmujących miejsce przy wejściu do domu nie jest zbyt estetyczny. Właśnie dlatego szafki na buty stały się popularnym rozwiązaniem. Jeszcze niedawno nie zastanawialiśmy się zbytnio nad tym, gdzie przechowywać buty. W czasach PRL-u dostępnych było tylko kilka wzorów szafek, a wybór był ograniczony. Obecnie mamy do dyspozycji różne rodzaje mebli do przechowywania obuwia.

  Wysoka i wąska szafka na buty, zazwyczaj przytwierdzana do ściany ze względów bezpieczeństwa. Może być idealnym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń.


Szafka stojąca z uchylnymi drzwiczkami sprawdzi się w każdym przedpokoju, o ile dbamy o to, aby drzwiczki nie blokowały przestrzeni przy otwieraniu i zamykaniu.   →


←  Szafka z tradycyjnie otwieranymi drzwiami, składająca się z półek. Umożliwia praktyczne ustawienie obuwia, choć warto zadbać o wentylację.


Duża szafa z zamykanymi drzwiami pomieści buty całej rodziny, utrzymując porządek.    →


←  Szafa na buty typu cargo, idealna do zabudowy, umożliwia łatwy dostęp do obuwia.

Wykonanie i wymiary

Kwestia materiału wykonania szafki również ma znaczenie. Szafki na buty z płyty meblowej lub MDF są stosunkowo tańsze, ale równocześnie często mniej trwałe. Dlatego warto zastanowić się nad inwestycją w szafkę drewnianą, która może być trwałym i estetycznym dodatkiem do wnętrza.

Minimalna głębokość szafki na buty powinna wynosić 30 cm, co pozwala na ułożenie butów pod kątem. Do swobodnego przechowywania zaleca się jednak szafki o głębokości 40 cm i większej. Oczywiście w miarę możliwości i dostępnego metrażu w przedpokoju.

A może szafka na buty z siedziskiem…

Oprócz tradycyjnych szafek na buty, istnieją także alternatywne rozwiązania. Otwierana do góry komoda z siedziskiem na wierzchu stanowi funkcjonalne połączenie przechowywania i siedziska. To szczególnie przydatne rozwiązanie podczas codziennego sznurowania butów, łączące wygodę z praktycznym zastosowaniem.

szafka na buty z siedziskiem
szafka na buty z siedziskiem

…albo stojak na obuwie?

Innym, również popularnym wyborem, są stojaki na buty. Metalowe cechują się zazwyczaj solidną konstrukcją, co sprawia, że są trwałe i odporne na uszkodzenia, a także świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz. Ponadto, wiele z tych stojaków jest łatwych w utrzymaniu w czystości, co jest istotne w przypadku przechowywania obuwia.

szafka na buty metalowa stojak
szafka na buty drewniana stojak

Z kolei stojaki na buty drewniane wprowadzają do wnętrza ciepło i naturalny urok. Drewno jest materiałem uniwersalnym, pasującym zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacji. Ponadto może być dostępne w różnych kolorach i odcieniach, co pozwala dopasować stojak do reszty mebli.

Nietypowe rozwiązanie – skrzynia w roli szafki na buty

A może zdecydujesz się na nietypowe rozwiązanie do przedpokoju, czyli drewnianą skrzynię jako mebel do przechowywania obuwia?

szafka na buty skrzynia
szafka na buty przedpokój

Jedną z zalet drewnianych skrzyń na buty jest ich wszechstronność. Mogą pełnić funkcję siedziska, co jest szczególnie praktyczne przy zakładaniu lub zdejmowaniu obuwia. Dodatkowo wiele modeli skrzyń posiada specjalne przegrody lub półki, co ułatwia zorganizowanie przestrzeni i segregację różnych rodzajów obuwia.

Szafa na buty

Szafy na buty są dostępne w różnych rozmiarach i stylach, dzięki czemu łatwo dopasować je do charakteru pomieszczenia. Jedną z ich kluczowych zalet jest możliwość przechowywania w jednym miejscu różnorodnych modeli obuwia. Dzięki różnym półkom, przegródkom i schowkom, szafa umożliwia segregację butów, co ułatwia szybkie znalezienie odpowiedniej pary. Dodatkowo wiele szaf na buty posiada lustra, co zwiększa ich funkcjonalność.

Materiał, z którego wykonana jest szafa na buty, również odgrywa istotną rolę. Drewno nadaje meblowi ciepły i naturalny wygląd, natomiast metalowe aplikacje lub nogi wprowadzą do wnętrza nutę nowoczesności.

Zobacz nasze propozycje szaf i szafek na buty

Podsumowując, wybór pomiędzy szafką a dużą szafą na buty zależy od indywidualnych preferencji, dostępnej przestrzeni oraz potrzeb mieszkańców domu. Warto dokładnie przemyśleć opcje i znaleźć idealne rozwiązanie, które pozwoli utrzymać porządek oraz estetykę w przedpokoju czy garderobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *