Trendy wnętrzarskie 2023: Tkanina bouclé

Tkanina bouclé powraca na salony! Tak ogromną popularnością ostatnio cieszyła się w połowie ubiegłego wieku. Teraz meble i dodatki wykonane z tej miękkiej, przyjemnej w dotyku tkaniny znów stają się coraz częstszym elementem wyposażenia naszych wnętrz. Chętnie sięgają po nią znane maki wnętrzarskie oraz renomowani architekci. Ale czym tak naprawdę jest tkanina bouclé i jak najlepiej wykorzystać ją w swojej aranżacji?

Gdy nowoczesność przeplata się z historią

Choć można by pomyśleć, że tkanina bouclé jest współczesnym odkryciem w aranżacji wnętrz, okazuje się, że ma już dość długą historię. Ponad siedemdziesiąt lat temu, w 1948 roku, jako pierwszy zastosował ten materiał Eero Saarinen – amerykański architekt i projektant wnętrz, który do dzisiaj pozostaje jedną z najważniejszych postaci amerykańskiej architektury lat 50. XX wieku. Na zamówienie architektki Florence Knoll, Saarinen zaprojektował fotel Womb. Wyprofilowane siedzisko zostało wykończone właśnie tkaniną bouclé i okazało się to trafionym wyborem.

womb chair model no 70
Womb Chair, Model No. 70, projektu Eero Saarinena z 1947-1948 roku. Obecnie znajduje się w zbiorach Brooklyn Museum.
womb chair bouclé
Współczesny fotel zainspirowany ikonicznym Womb Chair, źródło: Pinterest

Fotel Womb to połączenie wygody i elegancji, a tkanina, którą ma się ochotę dotykać i głaskać, tylko to podkreśla. Nic więc dziwnego, że ten mebel stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon designu. Bouclé, wraz ze zmieniającymi się trendami, pojawiała się i znikała z wnętrz od połowy ubiegłego wieku, ale nigdy nie wracała z taką siłą jak teraz.

Czym jest tkanina bouclé?

Tkanina bouclé, czasem nazywana również bukla, to materiał wykonany z przędzy pętelkowej, w której wyraźnie widać skręcone węzełki. Doskonale sprawdza się jako wykończenie mebli – jest nie tylko gruba i trwała, ale również przyjemna w dotyku. Meble i dodatki wykonane z tego rodzaju materiału nadają wnętrzom przytulny i ciepły charakter.

źródło: Pinterest

Mimo swojej grubości i wytrzymałości, bouclé jest bardzo miękka i świetnie układa się na meblach o zaokrąglonych i fantazyjnych kształtach. Sofy, fotele czy łóżka tapicerowane tą tkaniną dodają aranżacjom wnętrz przytulności i ciepła. Oryginalna struktura materiału przyciąga wzrok i kusi do skorzystania z takiego mebla.

tkanina bouclé krzesło
tkanina bouclé fotel

Jednak należy uważać, aby nie przesadzić z ilością tej tkaniny w pomieszczeniu. Ze względu na wyrazisty charakter mebli wykończonych bouclé, lepiej używać ich pojedynczo jako wyróżniających akcentów.  Dzięki odpowiedniemu dobraniu koloru obicia, takie meble doskonale współgrają z innymi tapicerowanymi elementami wystroju w nowoczesnych, skandynawskich, loftowych czy boho wnętrzach. Tkanina bouclé znakomicie odnajduje się także w aranżacjach w stylu vintage, które były jej świetlistymi czasami.

poduszki z tkaniny bouclé
Miękkie poduszki wykonane z tkaniny bouclé, źródło: Pinterest
łóżko tapicerowane tkaniną bouclé
Łóżko tapicerowane tkaniną bouclé, źródło: Pinterest

Tkanina bouclé jako dodatek

Aby dodać modny, designerski akcent do salonu czy sypialni, warto postawić na dodatki wykonane z tkaniny bouclé, takie jak poduszki czy zasłony. Takie elementy dodadzą przytulności każdemu wnętrzu. Miękka w dotyku tkanina bouclé doskonale sprawdza się również jako materiał do produkcji koców i pledów.

Jak dbać o tkaninę bouclé?

Tkanina bouclé jest łatwa w utrzymaniu czystości – ma niską chłonność płynów, jest trwała i świetnie sprawdza się w domach, w których są zwierzęta. Sierść i kurz nie stanowią problemu dla odkurzacza, a ewentualne zadrapania pazurami są niewidoczne w gęstym gąszczu pętelków. Tkaninę bouclé można także prać w letniej wodzie, ale nie należy jej wirować.

tkanina bouclé jako obicie ławki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *