Trendy wnętrzarskie 2023: Tkanina bouclé
Tkanina bouclé powraca na salony! Tak ogromną popularnością ostatnio cieszyła się w połowie ubiegłego wieku. Teraz meble i dodatki wykonane z tej miękkiej, przyjemnej w dotyku tkaniny znów stają się coraz częstszym elementem wyposażenia naszych wnętrz. Chętnie sięgają po nią znane maki wnętrzarskie oraz renomowani architekci. Ale czym tak naprawdę jest tkanina bouclé i jak najlepiej wykorzystać ją w swojej aranżacji?
Gdy nowoczesność przeplata się z historią
Choć można by pomyśleć, że tkanina bouclé jest współczesnym odkryciem w aranżacji wnętrz, okazuje się, że ma już dość długą historię. Ponad siedemdziesiąt lat temu, w 1948 roku, jako pierwszy zastosował ten materiał Eero Saarinen – amerykański architekt i projektant wnętrz, który do dzisiaj pozostaje jedną z najważniejszych postaci amerykańskiej architektury lat 50. XX wieku. Na zamówienie architektki Florence Knoll, Saarinen zaprojektował fotel Womb. Wyprofilowane siedzisko zostało wykończone właśnie tkaniną bouclé i okazało się to trafionym wyborem.

Fotel Womb to połączenie wygody i elegancji, a tkanina, którą ma się ochotę dotykać i głaskać, tylko to podkreśla. Nic więc dziwnego, że ten mebel stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon designu. Bouclé, wraz ze zmieniającymi się trendami, pojawiała się i znikała z wnętrz od połowy ubiegłego wieku, ale nigdy nie wracała z taką siłą jak teraz.
Czym jest tkanina bouclé?
Tkanina bouclé, czasem nazywana również bukla, to materiał wykonany z przędzy pętelkowej, w której wyraźnie widać skręcone węzełki. Doskonale sprawdza się jako wykończenie mebli – jest nie tylko gruba i trwała, ale również przyjemna w dotyku. Meble i dodatki wykonane z tego rodzaju materiału nadają wnętrzom przytulny i ciepły charakter.

Mimo swojej grubości i wytrzymałości, bouclé jest bardzo miękka i świetnie układa się na meblach o zaokrąglonych i fantazyjnych kształtach. Sofy, fotele czy łóżka tapicerowane tą tkaniną dodają aranżacjom wnętrz przytulności i ciepła. Oryginalna struktura materiału przyciąga wzrok i kusi do skorzystania z takiego mebla.
Jednak należy uważać, aby nie przesadzić z ilością tej tkaniny w pomieszczeniu. Ze względu na wyrazisty charakter mebli wykończonych bouclé, lepiej używać ich pojedynczo jako wyróżniających akcentów. Dzięki odpowiedniemu dobraniu koloru obicia, takie meble doskonale współgrają z innymi tapicerowanymi elementami wystroju w nowoczesnych, skandynawskich, loftowych czy boho wnętrzach. Tkanina bouclé znakomicie odnajduje się także w aranżacjach w stylu vintage, które były jej świetlistymi czasami.


Tkanina bouclé jako dodatek
Aby dodać modny, designerski akcent do salonu czy sypialni, warto postawić na dodatki wykonane z tkaniny bouclé, takie jak poduszki czy zasłony. Takie elementy dodadzą przytulności każdemu wnętrzu. Miękka w dotyku tkanina bouclé doskonale sprawdza się również jako materiał do produkcji koców i pledów.
Jak dbać o tkaninę bouclé?
Tkanina bouclé jest łatwa w utrzymaniu czystości – ma niską chłonność płynów, jest trwała i świetnie sprawdza się w domach, w których są zwierzęta. Sierść i kurz nie stanowią problemu dla odkurzacza, a ewentualne zadrapania pazurami są niewidoczne w gęstym gąszczu pętelków. Tkaninę bouclé można także prać w letniej wodzie, ale nie należy jej wirować.
