Wybieramy materac dla seniora

Kwestia tego, jaki materac dla seniora wybrać staje się coraz bardziej istotna w miarę upływu lat, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze w naszym otoczeniu rodzinny. Wybór odpowiedniego materaca dla seniora odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu właściwego wsparcia ciała podczas snu, co z kolei ma ogromne znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Odpowiedni materac dla seniora nie tylko zapewnia komfort, ale także właściwe wsparcie dla kręgosłupa i stawów. Jest to inwestycja w zdrowie, która przekłada się na lepszy sen i, co za tym idzie, na lepszą jakość życia.

Istotne cechy materaca dla seniora

Przy wyborze materaca dla osób starszych warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech:

Twardość – odpowiednio dobrana twardość zapewnia równomierne podparcie ciała, zachowując anatomiczny kształt ciała i eliminując potencjalne bóle pleców czy uczucie zdrętwienia kończyn.

Materiał – wybór przewiewnych i hipoalergicznych materiałów jest niezwykle ważny. Materiały takie jak lateks czy pianka mogą być odpowiednie.

Typ – różne rodzaje materacy, takie jak sprężynowe czy piankowe, mogą lepiej pasować do różnych potrzeb i preferencji.

materac dla seniora Obraz autorstwa <a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/smiley-stara-kobieta-siedzi-w-sypialni_5943387.htm#page=2&query=mattress%20old&position=36&from_view=search&track=ais">Freepik</a>

Twardość materaca dla seniora

Która twardość materaca będzie najlepsza dla osoby starszej? To istotne pytanie, które warto dokładnie rozważyć.

Miękki materac – twardość H1 – odpowiedni dla osób o drobnej budowie ciała, dzieci i nastolatków ważących nie więcej niż 60 kg. Dobry wybór do łóżek jednoosobowych.

Średnia twardość – twardość H2/H3 – najczęściej zalecana dla seniorów, twardość w średnim zakresie zapewnia doskonałą równowagę między wsparciem a komfortem, poprawiając wygodę i pozwalając mięśniom zrelaksować się. Jest to zazwyczaj najlepszy wybór dla większości osób starszych.

Twardy materac – twardość H4 – materace o wysokiej twardości mogą być odpowiednie dla osób o wyższej masie ciała lub tych, które potrzebują dodatkowego wsparcia dla kręgosłupa. Jednak zbyt duża twardość może prowadzić do niewygodnego ucisku na niektóre partie ciała, takie jak barki i biodra.

Warto również pamiętać, że preferencje indywidualne mogą się różnić. Wybór materaca dla seniora najlepiej jest dokonać po konsultacji z ekspertem i po przetestowaniu kilku różnych opcji.

Materac dla seniora: propozycje produktów

Materace piankowe – zapewniają doskonałe wsparcie i dopasowanie do ciała, choć niektóre modele mogą być zbyt ciepłe. Pianki, takie jak lateks, mogą być szczególnie odpowiednie dla osób starszych z problemami krążenia.

Materace sprężynowe – sprężyny inteligentnie dostosowują się do kształtu ciała. Wyróżniamy tutaj trzy rodzaje sprężynowania – multi pocket, kieszeniowe oraz bonellowe.

Materace lateksowe – lateks posiada wiele zalet, w tym właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Dzięki sprężystości progresywnej materace te mają właściwości ortopedyczne.

Materace termo- i wysokoelastyczne

Materace termoelastyczne i wysokoelastyczne to rodzaje o specjalnych właściwościach. Dopasowują się do kształtów ciała, są sprężyste i trwałe.

Wysokoelastyczne, czyli materace z pianki z pamięcią kształtu. Oznacza to, że po zdeformowaniu przez nacisk wraca ona do swojego pierwotnego kształtu po usunięciu obciążenia. Dzięki temu zapewnia idealne wsparcie i rozkład ciśnienia.

Materace z dodatkiem pianki termoelastycznej (visco) zapobiegają drętwieniu kończyn. Dlatego polecane są dla osób, które zmagają się z tego typu dolegliwościami.

Materace do zadań specjalnych

Świadomość tego, że źle dobrany materac może prowadzić do bolesnych dolegliwości, takich jak bóle karku, kręgosłupa czy głowy, jest kluczowa. Na szczęście istnieje rozwiązanie! Materace prozdrowotne i rehabilitacyjne. To modele opracowane tak, aby zapewnić odpowiednie wsparcie podczas snu i odpoczynku. Stworzone z wykorzystaniem specjalistycznych materiałów, które zapewniają komfort nawet w gorące dni. Ich elastyczność pozwala na idealne dopasowanie do sylwetki każdej osoby, niezależnie od wzrostu czy wagi.

Podsumowując

Wybór materaca dla seniora nie jest prostą decyzją, ale zrozumienie kluczowych czynników, takich jak twardość, materiał i typ, znacznie ułatwia proces wyboru. Pamiętaj, że materace dla seniorów powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Odpowiedni materac dla seniora to klucz do zdrowego snu i lepszego samopoczucia. Sklep internetowy iMEBLE.eu to miejsce, gdzie znajdziesz szeroki wybór materacy. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony!

Jedna myśl na temat “Wybieramy materac dla seniora

  • 18 września 2023 o 19:17
    Bezpośredni link

    Moja babcia dostała od nas materac, jest bardzo zadowolona z prezentu i sypia o wiele lepiej niż przed wymianą. Serdecznie polecam 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *