Błędy w aranżacji kuchni, które popełniamy najczęściej

Kuchnia, która nie jest praktyczna, może skutecznie zepsuć rodzinne chwile, wprowadzając frustrację i napiętą atmosferę. Miejsce, w którym spędzamy tak wiele czasu, powinno nie tylko zachwycać estetyką, ale przede wszystkim wyróżniać się funkcjonalnością. Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy w aranżacji kuchni i radzimy, jak ich uniknąć!

Brak podziału na strefy

Kuchnia stanowi centrum każdego domu. To tutaj rodzina zbiera się przy wspólnym stole, tutaj delektujesz się pierwszym łykiem porannej kawy lub eksperymentujesz z nowym przepisem.  Dlatego funkcjonalne strefy w kuchni są fundamentem jej planowania. Najważniejsze z nich to:

  1. strefa mycia i przygotowywania posiłków
  2. strefa gotowania i pieczenia
  3. strefa jadalna
  4. miejsce do przechowywania
błędy w aranżacji kuchni

Jak uniknąć błędów w aranżacji poszczególnych stref? Ważne jest przede wszystkim zachowanie odpowiedniej przestrzeni komunikacyjnej. Warto zadbać, aby zlew, płyta grzewcza i blat roboczy nie były zbyt daleko od siebie, a kuchenka nie znajdowała się zbyt blisko ściany. Dzięki temu unikniemy trudnych do zmycia plam na ścianach i frontach, a także problemu z umieszczeniem dużego garnka lub patelni na dowolnym palniku.

Błędy w aranżacji kuchni – niewłaściwe oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie w kuchni ma ogromne znaczenie. Dobrze dobrane może poprawić funkcjonalność, komfort i estetykę pomieszczenia. Oświetlenie powinno umożliwiać swobodne wykonywanie prac nawet po zmroku. Oczywiście jasna kuchnia jest znacznie bardziej przyjazna użytkownikowi. Osobom z kuchnią bez okna szczególnie trudno w tej kwestii. Dlatego jeśli posiadasz tzw. „ślepą kuchnię”, powinieneś zainstalować nie tylko centralne oświetlenie, ale także dodatkowe, które odpowiednio doświetli blat roboczy lub płytę grzewczą. Należy jednak unikać zbyt mocnego światła rażącego w oczy lub umieszczania źródła światła za plecami. Taki układ tworzy cienie na blacie, utrudniając korzystanie z zabudowy kuchennej.

błędy w aranżacji kuchni - oświetlenie

Więcej szczegółowych informacji o tym, jak dobrze dopasować oświetlenie do kuchni, znajdziesz w innym naszym artykule na ten temat >> LINK

Zbyt wąski układ sprzętów kuchennych

Najczęstsze błędy w aranżacji kuchni to również brak przestrzegania odpowiednich i bezpiecznych odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami i urządzeniami kuchennymi. Często, szczególnie w małych kuchniach, zlew znajduje się zbyt blisko kuchenki, co utrudnia zarówno gotowanie, jak i zmywanie. Pomiędzy tymi urządzeniami powinien znajdować się blat kuchenny o minimalnej odległości wynoszącej 30 cm. Podczas planowania rozmieszczenia sprzętu AGD należy kierować się zasadą tzw. „trójkąta roboczego”. Co to takiego?

Trójkąt roboczy w kuchni

Trójkąt roboczy to koncepcja aranżacji kuchni, która zakłada optymalne rozmieszczenie trzech głównych urządzeń: lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Mają one reprezentować trzy kluczowe strefy funkcjonalne w kuchni, czyli strefę zapasów, zmywania oraz gotowania lub pieczenia. Istotą trójkąta roboczego jest minimalizacja odległości między tymi urządzeniami, aby ułatwić wygodne poruszanie się i efektywne wykonywanie czynności kuchennych. Ostateczne rozmieszczenie trzech urządzeń w trójkącie roboczym zależy od indywidualnych preferencji i możliwości przestrzennych danej kuchni. Kluczowe jest jednak zachowanie optymalnej odległości między nimi, aby umożliwić płynne i efektywne wykonywanie codziennych czynności kuchennych.

Lodówkę najlepiej umieścić w pobliżu strefy zapasów, czyli w miejscu dostępnym i praktycznym do przechowywania produktów spożywczych. Może to być na przykład w pobliżu wejścia do kuchni lub w bliskiej odległości od stołu do przyjmowania dostaw.

Zlewozmywak powinien być umieszczony w strefie zmywania, która jest zwykle blisko strefy przygotowywania potraw. Ważne jest, aby zlewozmywak był w odpowiedniej odległości od kuchenki, aby łatwo można było przenosić naczynia między tymi dwoma urządzeniami. Blat roboczy między zlewozmywakiem a kuchenką stanowi wygodną przestrzeń do przygotowywania potraw.

Kuchenka, reprezentująca strefę gotowania lub pieczenia, powinna być umieszczona w sposób umożliwiający łatwe i bezpieczne korzystanie z niej. Istotne jest, aby kuchenka nie znajdowała się zbyt blisko ściany, aby uniknąć problemów z wentylacją i utrudnień przy obsłudze palników.

Przykłady trójkąta roboczego w kuchni dwurzędowej (1.), kuchni w kształcie litery L (2.), w kształcie litery U (3.) i kuchni jednorzędowej (4.).

błędy w aranżacji kuchni - trójkąt roboczy

Dobrze zaplanowany trójkąt roboczy oraz podział na strefy kuchenne, o których wspominaliśmy wcześniej pozwoli uniknąć błędów aranżacyjnych już na etapie projektowania zabudowy kuchennej.

Niedopasowanie kuchni do stylu życia domowników i możliwości przestrzennych

Poważne błędy w aranżacji kuchni to kierowanie się modą bez uwzględniania swojego stylu życia i możliwości danego pomieszczenia. Na przykład, uparcie dążenie do umieszczenia wyspy na środku małej kuchni może nie przynieść tak spektakularnego efektu jak na zdjęciach z katalogu, gdzie wyspa oddziela dużą kuchnię od jeszcze większego salonu. Jeśli jednak zależy nam na takim rozwiązaniu, powinniśmy wybrać wyspę, która spełnia również funkcję stolika lub zawiera miejsce na piekarnik, zlew lub dodatkowe przestrzenie do przechowywania. Innym często spotykanym błędem jest niedopasowanie wysokości blatów lub zawieszonych półek do wzrostu domowników. Obecnie można dostosować zabudowę kuchenną do wymiarów marzeń i nie trzymać się sztywnych norm.

błędy w aranżacji kuchni - wyspa

Za mało miejsca do przechowywania

Najczęstsze i najbardziej uciążliwe błędy w aranżacji kuchni to brak odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. Nawet nowoczesna i minimalistyczna zabudowa kuchenna może zawierać wiele ukrytych półek, szafek, szuflad i słupków. Doskonałym pomysłem jest również wbudowanie małej spiżarni. Należy pamiętać, aby meble miały odpowiednią głębokość, a ich liczba była wystarczająca do przechowywania wszystkich niezbędnych sprzętów, a także zapewniła miejsce na drobiazgi takie jak ściereczki, torby na zakupy, worki na śmieci czy środki czystości. Nie zapominajmy również o sprzętach używanych okazjonalnie, takich jak świąteczne foremki czy stary blender, które z pewnością jeszcze się przydadzą!

błędy w aranżacji kuchni - spiżarnia

W przypadku pomieszczenia jak kuchnia, błędy aranżacyjne będą przypominać o sobie i utrudniać życie domownikom. Dlatego podczas urządzania kuchni nie warto iść na kompromisy, a podstawą dobrej aranżacji powinny być właściwe rozmieszczenie i funkcjonalne meble.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *