Jak pielęgnować meble z tkaniny i ekoskóry?

Piękne meble wymagają szczególnej oprawy. Lecz jak o nie dbać, aby zachowały swój atrakcyjny wygląd przez długie lata? Tapicerka materiałowa i ekoskóra wymaga systematycznych i odpowiednich zabiegów, by zapewnić maksymalną żywotność wykonanym z niej meblom. Obicie z tkaniny sprawia wrażenie ciepłego, miękkiego i przytulnego. Nowoczesne materiały stosowane do tapicerowania mebli są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości – wiele z nich ma specjalną powłokę, która zabezpiecza powierzchnię przed wniknięciem brudu do środka, a mebel wyczyścisz szmatką zwilżoną zwykłą wodą. Pamiętaj jednak o tym, że tylko prawidłowa pielęgnacja gwarantuje nam to, że tapicerka pozostanie piękna, elegancka i przyjemna w dotyku przez długi czas.

Zasady skutecznej pielęgnacji tkanin i ekoskór

Na meble tapicerowane czyha wiele niebezpieczeństw. Aby zachować ich piękny wygląd przez długi czas warto zadbać o zminimalizowanie wpływu szkodliwych czynników, takich jak grzejniki, kuchenki i piece, sztuczne oświetlenie, ale również zbyt mocne nasłonecznienie, sól zawarta w pocie ludzkim i zwierzęcym, uszkodzenia spowodowane działaniem wody, czy też środkami dostępnymi na rynku zawierające szkodliwe związki.

Jak zatem dbać o tkaniny?

  1. Zakurzenia i zabrudzenia usuwamy na bieżąco używając nasadki czyszczącej do tapicerki.
  2. Płynne zbrudzenia usuwamy natychmiast poprzez osuszenie dobrze wchłaniającą ściereczką.
  3. Zabrudzenia o konsystencji stałej ostrożnie usuwamy tępym płaskim nożem lub łyżką.
    Zabrudzenia z napojów, pokarmów, słodyczy, kosmetyków, krwi, błota itp. czyścimy miękką, bawełnianą ściereczką delikatnie nasączoną roztworem szarego mydła i wody. Należy unikać przy tym przemoczenia materiału pokryciowego.
  4. Zabrudzenia czyścimy delikatnie, w kierunku od brzegu do środka plamy. Pozostałą wilgoć usuwamy suchą, dobrze wchłaniającą ściereczką.
  5. Po wyschnięciu lekko szczotkujemy powierzchnię miękką szczotką z naturalnego włosia, w kierunku przeciwnym do układu włókien.

Do czyszczenia tkanin i ekoskór nie należy stosować chemicznych środków czyszczących zawierających w składzie naftę, alkohol lub inne rozpuszczalniki.

Szczotkując tkaninę pokryciową od czasu do czasu miękką szczotką z naturalnego włosia wydłużysz znacznie okres eksploatowania mebla i utrzymasz go w dobrej kondycji.

Zadbaj o piękny wygląd Twoich mebli tapicerowanych

Nie tylko prawidłowa pielęgnacja, ale również codzienne korzystanie z mebli tapicerowanych ma wpływ na ich wygląd. Prawidłowe użytkowanie zaczyna się już w momencie, w który mebel pojawia się w naszym domu. Podczas rozpakowywania nie używamy ostrych narzędzi, by nie uszkodzić obicia. Ustawiając nasz narożnik czy sofę pamiętajmy o tym, że mebli tapicerowanych nie należy umieszczać w niewielkiej odległości od czynnych źródeł ciepła. Ważny jest również sposób przenoszenia. Nie trzymamy za obicie lub jego luźne elementy (np. poduchy), gdyż może to spowodować nieodwracalne odkształcenia.

Jeśli nasz mebel jest już na miejscu warto przypomnieć podstawowe zasady jego użytkowania. Oczywiście najważniejsze jest użytkowanie zgodne z przeznaczeniem, oraz obsługa rozkładanych i składanych funkcji mebla tylko przez osoby dorosłe. Unikamy siadania na podłokietnikach, czy skakania po oparciu, a w wyrobach dwu- i więcej osobowych oraz w zestawach równomiernie użytkujemy wszystkie siedziska, aby uniknąć późniejszych różnic w wyglądzie. Bezpośredni kontakt tapicerki skórzanej z potem ludzkim oraz tłuszczami pochodzenia zwierzęcego i roślinnego również będzie miał negatywny wpływ na wygląd mebla, tak samo jak kontakt z materiałami o nietrwałej kolorystyce, np. jeans. W przypadku elementów funkcyjnych wymagane jest równe ustawienie, czyli wypoziomowanie mebli.

Meble tapicerowane tkaniną i ekoskórą są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości, co oczywiście nie zwalnia z obowiązku systematycznego dbania o nie. Odpowiednia pielęgnacja i prawidłowe użytkowanie pozwoli uniknąć zalegania na meblach kurzu i innych zanieczyszczeń, a także zapewni tapicerce świeży, estetyczny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *