Łączenie stylów w mieszkaniu – jak sobie z tym radzić?

Łączenie stylów, czyli eklektyzm – to pięknie brzmiące słowo będzie pojawiać się coraz częściej w aranżacyjnym słowniku. Oznacza łączenie różnej stylistyki i elementów, często zupełnie odmiennych. Razem tworzą nową całość, niejednokrotnie prezentującą się zjawiskowo. Choć eklektyzm nie wydaje się prostą sztuką, ludzie coraz częściej decydują się na łączenie stylów w mieszkaniu. Jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy!

Co zrobić z meblami po dziadkach i starym sprzętem?

Każdy z nas zapewne borykał się z wiekowymi meblami po dziadkach czy rodzicach i starym sprzętem, z którym nie wiadomo co zrobić. Niejednokrotnie pierwszą myślą było szybkie pozbycie się tego – wyrzucenie, wystawienie na aukcję lub rozdanie zainteresowanym. Jednak warto pomyśleć i tchnąć w stare przedmioty nowe życie. Z pewnością wiele z nich widziało niejedno i jest namiastką rodzinnej historii. Stare meble można odnowić poprzez odmalowanie, zmianę koloru lub jego funkcji. Drewniane meble można poddać bejcowaniu, malowaniu lub woskowaniu. Opcji jest mnóstwo, obudź tylko swoją wyobraźnię!

Styl eklektyczny – jak łączyć różne style?

Eklektyzm z pewnością najbardziej przypadnie do gustu miłośnikom niebanalnych rozwiązań, nietuzinkowych wzorów i nieszablonowych kolorów. W eklektycznych wnętrzach nowoczesność łączy się z historią. Aranżując je, trzeba wykazać się niezwykłą intuicją i stylizacyjnym zmysłem. Tak naprawdę nie ma prostej i jednej reguły na to, jak łączyć różne style. Najwięcej zależy od gustu i tego, co mamy do połączenia. Najważniejszą zasadą jest znalezienie tzw. „złotego środka”.

Łączenie stylów w mieszkaniu – jak to zrobić?

Najważniejsze, by podczas łączenia stylów nie uzyskać efektu chaosu, w którym można poczuć się nieswojo i po prostu nieprzytulnie. Nie kopiuj na siłę inspiracji podpatrzonych w internecie, w katalogach lub u znajomych. Gdy coś Ci się nie podoba – zrezygnuj. To Ty masz czuć się doskonale w swoim domu! Ponadto, eklektyczny styl jest dobrą okazją do wyrażenia swojej indywidualności i gustu. Jak zatem łączyć różne style w mieszkaniu? Podpowiadamy.

 • Jak wybrać jeden dominujący styl we wnętrzu?

Wybierz jeden dominujący we wnętrzu styl (np. skandynawski lub nowoczesny) i do niego dobieraj eklektyczne dodatki. To pomoże Ci zachować pewien porządek w całym stylistycznym pomieszaniu. Baza jest też dobrym rozwiązaniem, kiedy po pewnym czasie zechcesz zmienić kolorowe dodatki na inne. Będziesz mieć wtedy solidny punkt wyjścia. Najlepiej zdecyduj się na jedną paletę barw, a następnie dobieraj do niej poszczególne elementy wyposażenia i mebli.

 • Jak znaleźć wspólny punkt w aranżacji mieszkania?

Jakby kontynuacją punktu pierwszego jest znalezienie wspólnego mianownika w eklektycznym stylu. Może to być jeden wzór, np. kratka pojawiający się na kilku elementach, (np. zasłonkach, narzucie i wazonie czy identyczny kolor lub odcienie pojawiające się w różnych miejscach). To pomoże utrzymać pewien porządek w chaosie.

 • Jak wybrać jeden mocny akcent w mieszkaniu?

Eklektyczny styl jest różnorodny, ale warto wybrać w nim jeden modny akcent, który będzie przyciągnął uwagę i zniweluje ewentualny stylizacyjny chaos. Może to być duża szafa retro czy tradycyjny kredens. A może pomalujesz jedną ze ścian w oryginalne wzory?

Jak wykorzystać przestrzeń w stylu eklektycznym?

Styl eklektyczny lubi bawić się nie tylko wzorami i kolorami, ale również formami. Dlatego nie obawiaj się zaszaleć z kształtami mebli – mogą być najbardziej nietypowe i niebanalne. Możesz także ustawić je obok siebie w nieoczywisty sposób, np. te najniższe przy najwyższych. Z pewnością unikniesz w ten sposób aranżacyjnej nudy i wprowadzisz do przestrzeni nutkę dynamizmu.

 • Jak wybrać eklektyczne meble?

Jeśli sam nie masz pomysłu jak połączyć poszczególne elementy we wnętrzu, by stworzyć efektowny styl eklektyczny, zdecyduj się na meble w tym stylu. Z pewnością staną się mocnym akcentem, który wysunie się na pierwszy plan w mieszkaniu i będzie przyciągać uwagę Twoich gości. Komoda z wysuwanymi szufladami, z których każda ma inny kolor? A może różnorodne gałki w szafkach? A co powiesz na fotel z tapicerką z łączonych materiałów? Te, jak i inne elementy, na pewno stworzą niebanalne aranżacje!

I na koniec – nie zapominaj o własnych dodatkach w mieszkaniu!

Zamiast kopiować inspiracje z katalogów czy internetu, sięgnij do własnej kreatywności i zainteresowań. Podkreśl indywidualizm i własne upodobania dzięki stylowym dodatkom w mieszkaniu, które idealnie wpasują się w styl eklektyczny. Co to może być? Może jakaś stara lampa znaleziona jeszcze u dziadków na strychu, może własnoręcznie zrobione ramki do zdjęć z ulubionymi fotografiami. Zaangażuj w aranżację wnętrz wszystkich domowników – szybko przekonasz się, że każdy z nich ma jakiś talent. Jeśli każdy wniesie coś od siebie, z pewnością stworzy się przytulny kącik. 

Styl eklektyczny – dla kogo?

Z pewnością jest to styl dla wszystkich indywidualistów, jak i osób, które nie mogą zdecydować się na jedną aranżację w mieszkaniu. Na pewno pomaga unikać nudy oraz wyzwala kreatywność i swobodę. W eklektycznym stylu nie ma bowiem ograniczeń, a jedyne co może Cię zatrzymać to własna wyobraźnia.

Łączenie stylów w mieszkaniu choć nie jest sprawa banalną to z pewnością niezwykle kreatywną. Warto się na nią skusić – jeśli nie w całym mieszkaniu, to choćby w jednym pomieszczeniu. Przekonasz się, że w chaosie też istnieje pewien porządek.

Jedna myśl na temat “Łączenie stylów w mieszkaniu – jak sobie z tym radzić?

 • 22 maja 2023 o 21:00
  Bezpośredni link

  Łączenie stylów to twardy orzech do zgryzienia. Jednak z pomocą architektów nie ma opcji, że mieszkanie nie wyjdzie wyjątkowe 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *