Jak dbać o drewniane meble?

Ludzie lubią drewniane meble. Są solidne, ponadczasowe, pięknie się prezentują. Ponadto, stwarzają efekt przytulności i przywołują na myśl świat natury do którego często podświadomie się dąży. Mimo długiej listy ich zalet, niejednokrotnie pojawia się dylemat – jak utrzymać je jak najdłużej w doskonałej formie? Dziś podpowiadamy, jak dbać o drewniane meble.

Czym czyścić drewniane meble?

Pamiętaj, że drewno ma miękką strukturę i łatwo zarysować jego powierzchnię, nie lubi też nadmiaru wody. Najlepszym sposobem czyszczenia drewnianych mebli jest miękka i lekko zwilżona szmatka, wykonana z naturalnych włókien. Po czyszczeniu wytrzyj je do sucha, również miękką tkaniną. Czym zatem czyścić drewniane meble? Na rynku znajdziesz specjalnie stworzone do tego celu preparaty, ale również wosk i olej. Zwłaszcza te naturalne, które nie tylko stworzą warstwę chroniącą drewno, ale również nadadzą spektakularny blask.

Drewno nie lubi wody!

Drewniane meble nie lubią wilgoci i nie dotyczy to wyłącznie ich czyszczenia, ale również przechowywania. Pomieszczenie, w którym znajdują się meble, nie powinno obfitować w wilgoć. Mówi się, że optymalny poziom wilgoci nie powinien przekraczać 70%, ale nie może być również mniejszy niż 45% (może to spowodować tworzenie pęknięć). Zachowaj również optymalną temperaturę pomieszczenia. Idealna powinna oscylować w granicach 15-30 stopni Celsjusza.

Przebarwienia na drewnie

To prawda, że drewno łatwo ulega przebarwieniom, nie tylko pod wpływem wody. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze usuwanie z mebli wszelkich rozlanych plam. Kolorowe płyny, jak np. sok z buraka czy wino, pozostawione na dłużej, mogą na zawsze zabarwić drewno. Można je wówczas spróbować przywrócić do świetności poprzez pokrycie powierzchni mebli kolorowym lakierem lub woskiem.

Pielęgnacja drewnianych mebli

Systematyczność jest kluczem do sukcesu w niejednej dziedzinie życia, również w kwestii czyszczenia mebli. Regularnie usuwaj kurz specjalną szczoteczką antystatyczną lub miękką ściereczką. Dzięki temu nie będzie on wnikał w ewentualne pęknięcia i rysy oraz pory drewna.

Używaj podkładek pod kubki i podstawek pod filiżanki

Zdarzyło Ci się kiedyś położyć gorący kubek bezpośrednio na drewniany mebel? No właśnie, a dla drewna jest to szczególnie dotkliwe. Stosuj więc podkładki pod naczynia, by uniknąć trudnych do usunięcia plam i śladów po gorących kubkach i filiżankach. A meble odwdzięczą Ci się wówczas nieskazitelnym pięknem.

Unikaj stawiania mebli przy bezpośrednich źródłach ciepła

Drewniane meble nie lubią gorąca, dlatego unikaj stawiania ich bezpośrednio przy kaloryferze, gorących nawiewach czy kominku. Jeśli masz w domu ogrzewanie podłogowe, meble umieść na filcowych podkładkach, aby zniwelować bezpośrednie narażenie ich na ciepło.

Czyszczenie mebli zależy od ich rodzaju. Jak czyścić meble olejowane, woskowane i lakierowane?

  • Meble olejowane

Wykonane z olejowanego drewna meble w ostatnich latach cieszą się niesłabnącą popularnością (szczególnie stoły), głównie ze względu na swój ekologiczny charakter. Impregnacja olejem ma tę zaletę, że wnika w głąb drewna i impregnuje je od środka. Ponadto, meble olejowane stają się antystatyczne, dzięki czemu nie przyciągają kurzu. Tę część sprzątania ma się więc z głowy. Jak czyścić meble olejowane? Wystarczy delikatna, lekko wilgotna ściereczka i przetarcie nią powierzchni mebli zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Unikaj silnych detergentów, gdyż mogą ją uszkodzić. Reaguj również natychmiastowo, np. na wylane na mebel płyny, i wytrzyj do sucha drewno, ponieważ mogą powodować przebarwienia na meblach. Warto dodać, że olejowanie chroni ich powierzchnię przed promieniowaniem UV i wodą.

  • Meble woskowane

Drewno woskowane najlepiej sprawdzi się w przypadku szafek czy komód. Meble zaimpregnowane woskiem wymagają specjalnego traktowania. Aby je wyczyścić, sięgnij po specjalnie stworzone do tego preparaty, najlepiej z dodatkiem naturalnego wosku, np. pszczelego. Po woskowaniu wypoleruj powierzchnię miękką szmatką. W żadnym wypadku nie czyść woskowanych, drewnianych mebli wodą, bo możesz przez to zniszczyć meble i doprowadzić do powstawania nieestetycznych plam.

  • Meble lakierowane

Lakierowane meble uznawane są za najłatwiejsze w pielęgnacji. Impregnacja lakierem sprawia, że mebel zostaje pokryty zewnętrzną powłoką, chroniącą przed plamami i zabrudzeniami. Co więcej – lakier sprawdza się szczególnie w domach pełnych dzieci. Nawet gdy w przypływie radości lub szale zabaw pociechy zabrudzą meble jedzeniem, a rodzic nie zauważy tego od razu – nic się nie stanie. Drewno można bowiem wyczyścić bez ryzyka utraty koloru czy powstawania plam. Do czyszczenia lakierowanych mebli wystarczy przetarcie ich powierzchni miękką szmatką z mikrofibry. Zapomnij o szorstkich gąbkach, które mogą zarysować lakier.

Jak dbać o drewniane meble – konserwacja

Konserwacja mebli drewnianych to czynność, którą powinno przeprowadzać się średnio raz na pół roku. Jak przebiega ten proces, zależy od rodzaju mebli drewnianych. Olejowane drewno można pokryć warstwą oleju. Z mebli lakierowanych można z kolei pozbyć się resztek lakieru oraz oczyścić drewno i pokryć je nową warstwą preparatu. Z kolei drewniane meble ogrodowe, które na zewnątrz poddawane są działalności wysokich temperatur, wilgoci czy promieniowania słonecznego, trzeba zaimpregnować przed latem, a zimą przechowywać w suchym, przewiewnym i ciepłym miejscu.

Jak dbać o drewniane meble w mieszkaniu? Wystarczy stosować się do kilku najważniejszych wskazówek, a naturalne meble będą służyć Ci przez wiele lat. I tego Ci życzymy!

Jedna myśl na temat “Jak dbać o drewniane meble?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *