Naturalne drewno i jego unikalne „niedoskonałości”

W ostatnim czasie, przy aranżacji wnętrz, coraz częściej wybieramy elementy drewniane. Nic w tym dziwnego, ponieważ naturalne drewno to materiał ciepły, niepowtarzalny i trwały – jednym słowem, doskonały do każdego wnętrza! Nie ma jednak dwóch identycznych kawałków drewna. Dlatego niektóre naturalne cechy tego materiału są czasem postrzegane jako wady. Czy jest to słuszne?

Kiedy decydujesz się na meble z litego drewna, musisz zdawać sobie sprawę, że wygląd mebli, które znajdą się w Twoim salonie czy sypialni, może nieco różnić się od tych prezentowanych na zdjęciach w sklepie internetowym lub salonie meblowym. Producenci mebli starają się, aby kolejne produkty nie odbiegały znacząco od wzorca, ale tak, jak nasze palce posiadają niepowtarzalne odciski, tak każdy kawałek drewna ma swój unikalny rysunek. Nawet drewno tego samego gatunku będzie się od siebie różnić. Jest to naturalna i nieusuwalna cecha, która sprawia, że każdy produkt jest niepowtarzalny.

Cechy charakterystyczne najpopularniejszych gatunków drewna

Drewno sosnowe zachwyca swoim jasnym i naturalnym wybarwieniem, które jest bardzo przyjemne dla oka. Meble wykonane z sosny posiadają uniwersalny design, doskonale pasujący do różnych stylów wnętrz. Jasne drewno o naturalnym odcieniu doskonale odnajduje się w przytulnych, skandynawskich przestrzeniach, podczas gdy ciemniejsze wybarwienie idealnie komponuje się z bardziej tradycyjnymi aranżacjami.

Meble wykonane z buku prezentują się niezwykle efektownie ze względu na ich jasną, bladawo-żółtą lub rzadziej spotykaną czerwonawo-brązową barwę (podobną do drewna parowanego). Dodatkowo naturalne drewno tego rodzaju posiada prążki i ciemniejsze plamki, które podkreślają jego wyjątkowy charakter i wyraz.

Drewno dębowe charakteryzuje się okrągłymi porami i wyraźnymi, regularnymi słojami, które można łatwo dostrzec gołym okiem. Pomiędzy słojami widoczne są ciemniejsze, cieńsze linie typowe dla wszystkich gatunków dębu. Część bielowa drewna dębowego ma jasnożółty kolor, natomiast olejowane drewno dębowe z czasem jaśnieje.

Co wpływa na naturalne kolory drewna?

Kolor drewna zależy nie tylko od gatunku, ale także od geograficznego pochodzenia drzewa oraz składu gleby, na której rosło. Jasne drewno najczęściej spotyka się w klimacie umiarkowanym, a bardziej intensywne kolory bliżej równika. Chociaż istnieją drzewa o jednolitym jasnym kolorze (np. buk, brzoza czy kasztanowiec), to w drewnie, podobnie jak na ludzkiej skórze, mogą występować naturalne przebarwienia w postaci plam lub kresek.

Należy również pamiętać, że na kolor drewna wpływają czynniki atmosferyczne. Świeżo ścięte drzewo ciemnieje w wyniku procesów utleniania. Dlatego, aby uniknąć różnic w odcieniach mebli w jednym pomieszczeniu, warto kupić wszystkie elementy w tym samym czasie.

Usłojenie i światło również wpływają na postrzeganie koloru drewna. Aby uzyskać jednolity odcień wszystkich elementów, należy montować je w taki sposób, aby słoje były skierowane w tę samą stronę – pionowo albo poziomo.

naturalne drewno usłojenie poziome
mebel z usłojeniem poziomym
naturalne drewno usłojenie pionowe
mebel z usłojeniem pionowym

Ze względu na kąt padania światła i układ usłojenia drewna, można odnieść wrażenie innego wybarwienia frontów poziomych i pionowych.

Połysk drewna – od czego zależy?

Połysk drewna zależy od wielu czynników, takich jak gatunek drewna, jego twardość i gładkość, a także przekrój i wykończenie powierzchni. Na przykład twarde drewno liściaste będzie miało mocniejszy połysk niż iglaste lub miękkie liściaste.

naturalne drewno budowa

Połysk drewna zależy głównie od widocznych promieni rdzeniowych w przekroju stycznym i promieniowym (jak w dębie, buku, wiązie czy platanie). W drewnie dębowym i bukowym tworzą się smugi, łuny i plamy o wyraźnym połysku zwane „błyszczem”. Wynika to z przecięcia drewna przez promienie rdzeniowe w przekroju stycznym lub promieniowym.

Błyszcze w drewnie

Aby zrozumieć, dlaczego błyszcz w drewnie nie powinien być traktowany jako wada, warto zadać sobie pytanie – co to takiego?

naturalne drewno błyszcze w drewnie
błyszcze widoczne na różnych rodzajach drewna

Błyszcze w drewnie to łatwo zauważalne na przekroju drewna połyskujące smugi lub pasemka. Najczęściej występują w drewnie bukowym i dębowym. Choć na pierwszy rzut oka mogą być uznawane za defekt, są one powszechnie uważane za jedną z najbardziej szlachetnych nieregularności, które mogą pojawić się w naturalnym drewnie. Są również potwierdzeniem autentyczności surowca. Zdarza się nawet, że producenci materiałów laminowanych imitujących drewno wykorzystują błyszcze, aby jeszcze bardziej oddać naturalne usłojenie drewna.

nieregularności drewna wykorzystane jako elementy ozdobne

Czy można zmienić połysk naturalnego drewna?

Połysk drewna można w pewnym stopniu zmienić poprzez różne zabiegi wykończeniowe powierzchni, takie jak wygładzanie, lakierowanie bezbarwnymi lakierami lub woskowanie. Jednak nie można go całkowicie usunąć.

Co to są sęki?

Sęki powstają tam, gdzie kiedyś rosły gałęzie drzewa, ale zostały one usunięte lub obumarły. Pozostałości po gałęziach można podzielić na różne kategorie, w tym na sęki otwarte (które są widoczne na powierzchni drewna w postaci okrągłych otworów) i sęki ślepe (które nie są widoczne na pierwszy rzut oka na pniu drzewa, ale objawiają się charakterystycznymi guzkami i innymi deformacjami kory). Ponadto sęki mogą być jasne lub ciemne, zdrowe lub zepsute, zrośnięte lub niezrośnięte. Jeśli chodzi o kształt, mogą mieć formę owalną, podłużną lub okrągłą, a jeśli chodzi o wielkość, mogą być bardzo małe (o wielkości igły, do 3 mm), poprzez perłowe, ołówkowe, małe i średnie, aż do dużych (powyżej 40 mm).

Biele

Biel to obszar wewnątrz pnia drzewa, gdzie odbywa się przewodzenie wody z solami mineralnymi i gromadzenie substancji zapasowych. W przekroju poprzecznym pnia biel jest widoczna jako jaśniejszy pierścień na zewnętrznej części drewna.

naturalne drewno biel
przekroje pni z dobrze widoczną bielą

Pęknięcia i ślady rdzenia

Pęknięcia występują, gdy drewno zostaje narażone na przekroczenie wytrzymałości na rozciąganie lub ściskanie, co powoduje przerwanie włókien drzewnych. Natomiast rdzeń to środkowa część pnia, składająca się z najstarszych słojów. W niektórych stylach meblarskich pęknięcia mogą być wypełnione na przykład czarną szpachlą, tworząc niezwykły efekt wizualny.

naturalne drewno
wypełnione pęknięcie
naturalne drewno
niewypełnione pęknięcie
naturalne drewno
niewypełnione pęknięcie – efekt pozornego wypełnienia został uzyskany poprzez pomalowanie głębszej warstwy drewna
naturalne drewno z pęknięciami
w przypadku tej komody „niedoskonałość” stała się elementem ozdobnym

Warto pamiętać o tym, że naturalne i indywidualne cechy drewna w przypadku mebli, nie mogą być podstawą do reklamacji. Przykładowo, w poniższej komodzie szuflady zostały wykonane z kawałka drewna o mniej widocznej strukturze w przekroju podłużnym, niż drzwiczki. Dodatkowo boczne fronty mebla zostały ujęte w ramki, które uwydatniły pionowe usłojenie powierzchni. Jednak nie jest to wadą i nie podlega reklamacji.


Podsumowując

Naturalne drewno charakteryzuje się unikalnymi niedoskonałościami, takimi jak smugi, przebarwienia i plamki, które powstają podczas wzrostu drzewa, tworząc jego niepowtarzalną historię i nadając produktom z drewna charakteru. Czy można to uznać za wadę? Zdecydowanie nie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *