Trójkąt roboczy w kuchni, czyli sposób na sprawnie zorganizowaną przestrzeń

Kiedy projektujemy kuchnię, warto zastosować tzw. trójkąt roboczy, który gwarantuje płynność pracy. Nawet najbardziej estetyczne i designerskie meble nie są wystarczające, jeśli codzienne czynności kulinarne komplikują się poprzez nieefektywne przemieszczanie się między niewłaściwie rozmieszczonymi elementami wyposażenia. Nie każda kuchnia przypomina też idealne wnętrza znalezione na internetowych zdjęciach. Czasem mamy do czynienia z wyjątkowymi wyzwaniami – może to być mała, niekonwencjonalnie wymiarowa kuchnia, lub wręcz przeciwnie – zbyt duża przestrzeń, której potencjału nie jesteśmy pewni. W obu przypadkach trójkąt roboczy może okazać się sposobem na optymalne zorganizowanie przestrzeni.

Na czym polega zasada trójkąta roboczego w kuchni?

Nasze działania podczas przygotowywania posiłków zazwyczaj mają określoną sekwencję i możemy podzielić je na trzy kluczowe elementy:

  1. wyjmowanie produktów z lodówki,
  2. oczyszczanie ich w zlewozmywaku,
  3. obróbkę termiczną na kuchence lub w piekarniku.

Ergonomiczne rozmieszczenie trzech urządzeń bezpośrednio związanych z tym procesem – lodówki, zlewu i kuchenki – tworzy trójkąt roboczy. Wewnątrz tego obszaru przemieszczamy się, wykonując różne zadania związane z gotowaniem, dlatego trójkąt roboczy ma na celu maksymalne ułatwienie naszej pracy.

trójkąt roboczy rozmieszczenie sprzętów

Jednak samo umieszczenie urządzeń w wierzchołkach trójkąta to nie wszystko. Ważne jest również skoncentrowanie się na przestrzeniach między urządzeniami, ponieważ musimy przygotować produkty, usunąć odpadki i jednocześnie być świadomymi tego, co dzieje się dookoła nas – szczególnie jeśli mamy dzieci lub akurat odwiedzili nas znajomi. Dlatego tak istotne jest przemyślane zaprojektowanie strefy roboczej w kuchni.

Organizacja mebli w kuchni – zasady projektowania

Czy lepszy jest układ liniowy, z wyspą, w kształcie litery L, czy może dwurzędowy? Warto poznać odpowiedź na te pytania, ponieważ wnętrze kuchni powinno nie tylko zachwycać wzornictwem, ale przede wszystkim być funkcjonalne. Ostateczny wybór zależy od metrażu i kształtu pomieszczenia. W mniejszych przestrzeniach dobrze sprawdza się układ jednorzędowy, układ w kształcie litery L lub z wyspą. W większych kuchniach możemy z kolei zdecydować się na układ dwurzędowy z wyspą lub układ w kształcie litery U. Jak w każdym z tych układów efektywnie wykorzystać trójkąt roboczy?

Przejdźmy do praktycznych wskazówek

W kuchni z wyspą trójkąt roboczy możemy zorganizować umieszczając na wyspie zlewozmywak albo kuchenkę. Obie opcje są bardzo praktyczne. Jeśli wyspa jest wystarczająco duża, warto umieścić na niej oba sprzęty. W przeciwnym razie można przeznaczyć wyspę tylko do spożywania posiłków i umieścić sprzęty w pozostałej zabudowie meblowej.

trójkąt roboczy w kuchni z wyspą

W układzie liniowym, pamiętajmy, aby suma odległości między wszystkimi trzema sprzętami nie przekroczyła 7 metrów, a najlepiej, jeśli zlewozmywak znajdzie się pośrodku. Zachowajmy również odpowiednie przestrzenie robocze między urządzeniami.

trójkąt roboczy w kuchni o układzie liniowym

Najłatwiej trójkąt roboczy zaprojektować w układzie dwurzędowym, w układzie L lub U. Dzięki temu łatwo podzielimy przestrzeń na strefy funkcjonalne, osiągając maksymalną ergonomię.

trójkąt roboczy w kuchni w kształcie litery L

Trójkąt roboczy w kuchni – jak ustawić poszczególne elementy?

Trójkąt roboczy nie zawsze musi mieć geometryczny kształt. Najlepiej potraktować go jako schemat, który daje nam ogólny ogląd na sytuację. Kluczowe połączenia w kuchni zachodzą między lodówką i zlewem, oraz między zlewem a płytą grzewczą. Podstawowym wytycznym jest unikanie ustawiania któregokolwiek z tych trzech urządzeń obok siebie, głównie ze względów praktycznych:

zmywarka powinna być blisko zlewu, aby brudne naczynia można było wkładać bezpośrednio do jej wnętrza po uprzednim opłukaniu,

piekarnik obok lodówki to nienajlepsze rozwiązanie ze względu na źródło ciepła,

kuchenka powinna być dostępna z trzech stron, aby zapewnić wygodne użytkowanie, dlatego nie umieszcza się jej w narożniku,

zlew w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki to ryzykowne rozwiązanie, ponieważ kropla wody na rozgrzanym oleju może spowodować pożar.

Podsumowując

Koncepcja trójkąta roboczego, czyli prawidłowego rozmieszczenia lodówki, płyty/piekarnika oraz zlewu, ma na celu zapewnienie wygodnego użytkowania kuchni. Większość z nas wybiera przecież najkrótszą drogę między sprzętami, zamiast poruszać się wzdłuż blatu. Przy czym pamiętajmy, że wskazane na powyższych ilustracjach odległości są minimalnymi wartościami. Jeśli masz wystarczającą przestrzeń, sprzęty można rozdzielić blatem o długości nawet 210 cm. Oraz, oczywiście, dostosowanie rozmieszczenia do kształtu pomieszczenia.

trójkąt roboczy w kuchni o różnym układzie mebli

Odpowiednie pozycjonowanie kluczowych urządzeń kuchennych w pewnym odstępie od siebie tworzy bardziej ergonomiczną przestrzeń roboczą, co w efekcie przyspiesza i ułatwia wykonywanie codziennych czynności kuchennych. Dzięki temu zapewnia się efektywność i komfort użytkowania, a kuchnia staje się bardziej funkcjonalnym miejscem.


SPRAWDŹ RÓWNIEŻ >> NAJCZĘSTSZE BŁĘDY W ARANŻACJI KUCHNI


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *