Jak pielęgnować meble ze skór naturalnych?

Jak tapicerka materiałowa, tak i skóra naturalna wymaga systematycznej i odpowiedniej konserwacji, by zapewnić maksymalną żywotność wykonanym z niej meblom. Skóra z natury jest materiałem bardzo trwałym i wytrzymałym, lecz niestety nie posiada zdolności regeneracji. W garbarni poddawana jest złożonemu procesowi uszlachetnienia, w celu nadania jej odpowiednich cech. Aby podtrzymać jej estetyczny wygląd należy dbać o nią w szczególny sposób. Z czasem skóra naturalnie się starzeje i zużywa, lecz regularne czyszczenie i zabiegi konserwujące znacznie opóźniają ten proces. Tylko prawidłowe używanie specjalnych środków pielęgnacyjnych gwarantuje nam to, że skóra pozostanie piękna, elegancka i przyjemna w dotyku przez długi czas.

Minimalizujemy wpływ szkodliwych czynników

Na meble ze skóry naturalnej czyha wiele niebezpieczeństw. Aby zachować ich piękny wygląd przez długi czas warto zadbać o zminimalizowanie wpływu szkodliwych czynników.

Są to:

 • temperatura otoczenia
 • grzejniki, kuchenki, piece
 • sztuczne oświetlenie
 • nasłonecznienie
 • sól zawarta w pocie ludzkim i zwierzęcym
 • uszkodzenia spowodowane działaniem wody

Sposób działania:

 1. delikatne odkurzanie – ogranicza kumulację zabrudzeń. Najlepiej odkurzać na sucho stosując miękkie ścierki przyciągające kurz.
 2. czyszczenie i konserwacja – lecz nie przy zastosowaniu „domowych sposobów”, gdyż może to doprowadzić do nieodwracalnych zmian, a w efekcie do zniszczenia mebla.

Czego zatem używać do pielęgnacji mebli skórzanych? Odpowiednie środki, dedykowane danemu rodzajowi skóry sprawią, że czyszczenie mebli będzie łatwe i szybkie. Pierwszy zabieg konserwujący najlepiej wykonać od razu po zakupie mebla. Ułatwia to jego kolejne czyszczenie i minimalizuje ryzyko powstawania trudno usuwalnych zabrudzeń

Zasady skutecznej pielęgnacji skóry naturalnej

Wszystkie preparaty, jakich masz zamiar użyć do czyszczenia i konserwacji skóry, należy najpierw przetestować w mało widocznym miejscu.
Jeśli sprawdziłeś już środek, z którego chcesz skorzystać, zastosuj nasz plan skutecznej pielęgnacji skór naturalnych:

 1. Środki czyszczące stosujemy zawsze na dużych powierzchniach, nanosząc je od szwu do szwu.
 2. Nie trzemy zaplamionych powierzchni, gdyż można w ten sposób uszkodzić materiał. Czyścimy delikatnie okrężnymi ruchami, unikając mocnego tarcia. Używamy do tego piany – nie lejemy preparatu na skórę.
 3. Na bieżąco usuwamy świeże plamy i zabrudzenia, używając do tego suchej szmatki.
 4. Raz na tydzień odkurzamy mebel na sucho, używając ściereczki przyciągającej kurz, lub gąbki zwilżonej preparatem czyszczącym.
 5. 2-4 razy w roku przeprowadzamy zabieg czyszcząco – konserwujący wykorzystując zalecany specjalistyczny zestaw do pielęgnacji ,zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.
 6. Nigdy nie należy próbować usuwać plam rozpuszczalnikami (zawierającymi benzynę, alkohol, wywabiaczami), gdyż przez to plamy mogą się powiększyć i utrwalić.
 7. Mebel nadaje się do użytku wyłącznie po całkowitym wyschnięciu preparatów konserwacyjnych.

Zestawy pielęgnacyjne

Jak pielęgnować meble ze skór naturalnych

Preparaty do konserwacji skór naturalnych ułatwiają usuwanie zanieczyszczeń i konserwowanie skóry, nadając jej miękkość, połysk i piękny wygląd. Takie zestawy to produkty opracowywane wspólnie z renomowanymi ośrodkami badawczymi specjalizującymi się w rozwiązywaniu problemów ze skórą. Co wchodzi w skład takiego zestawu? Jest to preparat czyszczący, który usuwa większość plam i zabrudzeń, oraz preparat konserwujący, który impregnuje powierzchnię i zabezpiecza ją m.in. przed ścieraniem i pękaniem.

Środki czyszczące dedykowane skórom naturalnym zawierają specjalną kombinację delikatnych komponentów czyszczących. Usuwają zabrudzenia z powierzchni skóry nie uszkadzając jej i nie ścierając farby. Usuwają również nieprzyjemne zapachy, jak dym papierosowy, zapachy kuchenne, pot ludzki itp.

Środki przeznaczone do pielęgnacji zawierają substancje hamujące proces rozkładu skóry, a filtry chronią powierzchnie starszych skór przed blaknięciem. Po takim zabiegu skóra odzyskuje swoją miękkość. Stosowanie środka czyszcząco – konserwującego, zgodnie z zaleceniami producenta, wpływa na przedłużenie trwałości i wytrzymałości tapicerki skórzanej.

Uwaga: W przypadku skór mniej korygowanych typu nubuk i anilina nie należy stosować żadnych środków do czyszczenia i konserwacji.
Tego typu skóry są farbowane na wskroś, bez wierzchniej warstwy pigmentu. Mają otwarte pory i w związku z tym natychmiast chłoną wilgoć, która powoduje ciemnienie skóry. Usunięcie plam jest najczęściej niemożliwe bez pomocy specjalistycznych firm.

Jak zatem dbać o skóry tego typu?

 1. Należy utrzymywać je w czystości cyklicznie wycierając z kurzu miękką, bawełnianą ściereczką (raz w tygodniu).
 2. Skóra nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz nie może mieć kontaktu z wilgocią.
 3. Właściwe i odpowiednie warunki dla tego rodzaju skóry to: wilgotność powietrza 40-45 % przy temperaturze otoczenia 18-21 °C.

Zadbaj o piękny wygląd Twoich mebli skórzanych

Nie tylko prawidłowa pielęgnacja, ale również codzienne korzystanie z mebli skórzanych ma wpływ na ich wygląd. Prawidłowe użytkowanie zaczyna się już w momencie, w który mebel pojawia się w naszym domu. Podczas rozpakowywania nie używamy ostrych narzędzi, by nie uszkodzić obicia. Po bezpiecznym rozpakowaniu może się okazać, że na powierzchni mebla pojawiły się nieregularne fałdy i zagniecenia obicia. To normalne następstwo transportu, które znormalizuje się w kilka dni po rozpakowaniu. Ustawiając nasz narożnik czy sofę pamiętajmy o tym, że mebli tapicerowanych nie należy umieszczać w niewielkiej odległości od czynnych źródeł ciepła. Ważny jest również sposób przenoszenia. Nie trzymamy za obicie lub jego luźne elementy (np. poduchy), gdyż może to spowodować nieodwracalne odkształcenia.

Jeśli nasz mebel jest już na miejscu warto przypomnieć podstawowe zasady jego użytkowania. Oczywiście najważniejsze jest użytkowanie zgodne z przeznaczeniem, oraz obsługa rozkładanych i składanych funkcji mebla tylko przez osoby dorosłe. Unikamy siadania na podłokietnikach, czy skakania po oparciu, a w wyrobach dwu- i więcej osobowych oraz w zestawach równomiernie użytkujemy wszystkie siedziska, aby uniknąć późniejszych różnic w wyglądzie. Bezpośredni kontakt tapicerki skórzanej z potem ludzkim oraz tłuszczami pochodzenia zwierzęcego i roślinnego również będzie miał negatywny wpływ na wygląd mebla, tak samo jak kontakt z materiałami o nietrwałej kolorystyce, np. jeans. W przypadku elementów funkcyjnych wymagane jest równe ustawienie, czyli wypoziomowanie mebli.

Skóra naturalna nadaje meblom ponadczasowej elegancji i wyjątkowego wyglądu. W takiej tapicerce pięknie prezentują się szczególnie duże segmenty, jak narożniki, ale także fotele i szezlongi. Warto również pamiętać o tym, że skóra to idealny materiał dla alergika – nie gromadzi kurzu i jest łatwy w czyszczeniu.

Jak pielęgnować meble ze skór naturalnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *