Kuchnia z połyskiem – poznaj jej wady i zalety

Jeszcze do niedawna, mówiąc o meblach na wysoki połysk, miało się na myśli meblościanki modne w czasach PRL-u. Dziś czas wrzucić je do lamusa, bo meble z połyskiem wróciły w nowoczesnej odsłonie i cieszą się ogromną popularnością. Oczywiście, jak wszystko na tym świecie, mają swoje wady i zalety. Kuchnia z połyskiem – co warto o niej wiedzieć?

Kuchnia z połyskiem – skąd taka popularność?

Po lakierowanych meblościankach ludzie na moment zapragnęli spokojniejszej odmiany w postaci matowych frontów. Jakkolwiek, nowoczesna i funkcjonalna kuchnia z połyskiem okazała się strzałem w dziesiątkę. Pokochało ją mnóstwo osób za sprawą licznych zalet, o których piszemy poniżej.

Mebel kuchenne w połysku – zalety:

  • optycznie powiększa i rozjaśnia niewielkie pomieszczenie

Zacznijmy od tego, jakie zalety ma kuchnia z połyskiem. Przede wszystkim warto wymienić fakt, że jest blask idealnym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach. Optycznie je bowiem powiększa i rozjaśnia, przez co kuchnia zyskuje na przestronności.  Wrażenie głębi powstaje poprzez odbijanie się na błyszczących frontach mebli najbliższego otoczenia. Można wzmocnić ten efekt dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia, np. rzuceniu światła na meble, oświetlanymi, przeszklonymi witrynami lub lampkami LED.

  • modne i uniwersalne rozwiązanie w kuchni

Kuchnia z połyskiem jest szalenie modnym rozwiązaniem. I wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo nim pozostanie. Szczególnie lubią je wnętrza w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Ponadto, do jasnych kuchni z łatwością można dopasować kolorowe dodatki, przez co uniknie się nudy, a wnętrze zawsze pozostanie stylowe.

  • kuchnia w eleganckim stylu

Choć mówi się, że: „nie wszystko złoto, co się świeci”, to z pewnością wszystko co lśni, kojarzy się z elegancją, choćby tą najsubtelniejszą. Takie wrażenie stwarza kuchnia z połyskiem, która wytwarza efekt glamour, nawet, jeśli ten styl nie był głównym celem podczas aranżacji wnętrza. Jakkolwiek, pomieszczenie prezentuje się całkiem gustownie.

  • możliwość wyboru spośród wielu kolorów

Kuchnia z połyskiem występuje w wielu wariantach i kolorach, co gwarantuje znalezienie ulubionej barwy, do której z łatwością będzie można dobrać dodatki.  

  • schludny wygląd kuchni

Kuchnia z połyskiem wygląda niezwykle schludnie i czysto. Oczywiście pod warunkiem, że właściwie się o nią dba i utrzymuje w należytym porządku. Wrażenie to można zyskać podwójnie, kiedy meble kuchenne są w jasnym kolorze.

  • połysk dodaje energii i pobudza do działania

Kuchnia z połyskiem stwarza wrażenie ciągłego ruchu i zmiany we wnętrzu (szczególnie za sprawą odbijania światła). Dodaje przez to energii i pobudza do działania, co z pewnością przyda się podczas codziennego jej użytkowania.

  • idealne rozwiązanie do monochromatycznych wnętrz

Lakierowane powierzchnie mebli znakomicie sprawdza się w monochromatycznych aranżacjach. Ten sam kolor, lecz o różnych odcieniach, będzie bowiem prezentować się o wiele bardziej efektowniej w błyszczących akcentach.

Kuchnia z połyskiem nie jest jednak wolna od drobnych wad. Jakie negatywy warto poznać, zanim zdecydujemy się na kuchnię w połysku?

Kuchnia z połyskiem – wady:

  • widoczność palców, łatwe zabrudzenie mebli

Największą wadą kuchni z połyskiem jest widoczność na meblach odcisków palców i łatwość ubrudzenia powierzchni. Niestety, zauważalny jest na nich niemal każdy ślad, brud czy tłuszcz. Nie jest to zatem dobre rozwiązanie szczególnie w domach z małymi dziećmi. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, dzięki którym można szybko pozbyć się pomazanych frontów mebli i względnie zabezpieczyć je przed gromadzeniem się na nich kurzu. Często pomoże nawet sama miękka ścierka z mikrofibry zanurzona  w ciepłej wodzie, która rozpuści tłuszcz. Warto wspomnieć, że ślady są najbardziej widoczne na jednolitych gładkich powierzchniach. Nieco mniej kłopotliwe w utrzymaniu czystości są fronty drewniane i lakierowane.

  • podatność na promieniowanie słoneczne i wilgoć

Kuchnia z połyskiem jest też bardziej podatna na promieniowanie słoneczne i wilgoć. W konsekwencji może to prowadzić do pojawienia się przebarwień i wybrzuszeń czy w niektórych przypadkach – nawet odklejania się folii.

  • możliwość zarysowania

Niestety, kuchnia z połyskiem jest również wysoce wrażliwa na zarysowania, które są bardzo widoczne. Trzeba więc uważać, żeby przypadkowo nie uszkodzić frontów mebli ostrymi krawędziami noża czy innymi przedmiotami kuchennymi.

  • wrażenie zimna i chłodu

Przeciwnicy mebli na wysoki połysk – zwłaszcza w jasnych kolorach – twierdzą, że wyglądają one zbyt chłodno i pozbawione są przytulności (nie to, co meble drewniane lub matowe). Jakkolwiek, wadę tę można szybko zniwelować poprzez dobór przytulnych i kolorowych dodatków lub połączenie lakierowanych frontów z elementami drewna (np. podłogą).

  • Połysk nie pasuje do wszystkich stylów

Mówi się, że kuchnia z połyskiem nie pasuje do wszystkich stylów aranżacji wnętrz. O ile dobrze prezentuje się w nowoczesnych lub minimalistycznych wnętrzach, o tyle w klasycznych czy rustykalnych kuchniach lepiej sprawdzą się rozwiązania matowe.

Kuchnia z połyskiem to modne i efektowne rozwiązanie. Choć zalety przeważają nad wadami, to warto mieć obie kwestie na uwadze, aby wiedzieć, jak pielęgnować błyszczące fronty.

Jedna myśl na temat “Kuchnia z połyskiem – poznaj jej wady i zalety

  • 6 kwietnia 2021 o 16:01
    Bezpośredni link

    Zastanawiam się właśnie nad wyborem mebli kuchennych z połyskiem, więc te porady są dla mnie naprawdę przydatne. Bardzo podoba mi się takie umeblowanie, ponieważ powiększa to przestrzeń, wygląda estetycznie i nowocześnie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *