Jak dobrać hoker do kuchni, czyli barowe stołki w praktyce

Hokery – czyli wysokie krzesła stylizowane na barowe stołki – zagościły w kuchniach Polaków już kilka lat temu i od tego czasu grono ich miłośników stale się powiększa. Są zdecydowanie ciekawszym elementem wyposażenia, niż tradycyjne krzesła i doskonale sprawdzają się w kuchniach, w których nie ma tradycyjnego stołu. No właśnie… Hoker do kuchni – hit, czy niekoniecznie?

Jaki hoker wybrać – stołki kuchenne

Najbardziej charakterystyczną cechą hokerów jest ich długa noga lub – w zależności od modelu – nogi. To właśnie ponadprzeciętna wysokość decyduje o ich popularności – pozwala bowiem na montaż blatu stołu na dowolnym poziomie. Hokery są często wybierane przez osoby, które w ogóle nie chcą posiadać w swojej kuchni tradycyjnego stołu, za to decydują się na tak zwaną wyspę lub przymocowany do ściany pulpit. W tak zaprojektowanym pomieszczeniu hoker sprawdzi się zdecydowanie lepiej, niż zwykłe krzesło.

Wygodny hoker do kuchni – na co zwracać uwagę?

Hokery często w ogóle nie posiadają oparcia lub jest ono symboliczne. Nie jest to jednak element niezbędny – nie sięgając nogami ziemi, ciężko byłoby się wygodnie oprzeć. Zdecydowanie ważniejszym komponentem stołka jest podnóżek, gwarantujący komfortowe podparcie stóp. Dla osób, które mimo wszystko nie wyobrażają sobie siedziska bez oparcia dla pleców, przewidziano i takie modele.

Jak wybrać hoker spośród tylu modeli?

Krzesła są zwykle jednym z elementów wybieranych na samym końcu – już podczas wyposażania kuchni, nie zaś na etapie jej planowania. To żaden problem, ponieważ różnorodność hokerów jest naprawdę ogromna, a w ofertach producentów znajdują się rozmaite modele. Podczas doboru konkretnego egzemplarza szczególną uwagę warto zwrócić na nóżkę – jako największy element stołka, będzie ona decydować o jego stylu. Ważna jest również kolorystyka – ciemnie hokery sprawdzą się w eleganckich lub nowoczesnych pomieszczeniach, a jasne – w surowych bądź przytulnych.

Prosty hoker do kuchni minimalistycznej

Bezspornie najpopularniejszym trendem ostatnich lat jest minimalizm. Tyczy się on wszelkich dziedzin życia – także ubioru czy wystroju wnętrza. Osoby urządzające swoją kuchnię właśnie w tym stylu bardzo często rezygnują ze standardowego stołu na rzecz wyspy – a do wyspy rzadko kiedy pasuje krzesło. W takiej sytuacji niezastąpione stają się hokery. Utrzymane w jednolitej tonacji stołki doskonale wkomponują się w pozbawioną wszelakiej przesady kuchnię. Nie muszą być one jednak idealnie proste – odpowiednio zaprojektowany hoker może być jednocześnie i minimalistyczny, i intrygujący.

Hygge i hoker do kuchni – jak to połączyć?

Wiele osób decyduje się na urządzenie kuchni w stylu hygge. Ta duńska filozofia stawia na prostotę i kontakt z naturą, a co się z tym łączy – wykorzystanie organicznych materiałów. Meble i dodatki są zatem zwykle wykonywane z drewna lub kamienia, chociaż wzbogaca się je także metalem bądź materiałem. Podstawowa zasada głosi, że ma być prosto i przytulnie. Urządzając kuchnię w stylu hygge właśnie takiego hokera należy szukać.

Kuchnia w stylu retro – jaki hoker wybrać?

Styl retro zjednuje sobie coraz więcej zwolenników. Decydują się na niego często miłośnicy wyrazistych barw i fantazyjnych kształtów, choć urządzonej w stylu retro kuchni daleko od pstrokatości czy awangardy – są to po prostu tętniące życiem pomieszczenia, w których nie ma miejsca na nudę. Taki też powinien być hoker do kuchni retro! Zdecydowany kolor i niepowtarzalny kształt to jego podstawowe atrybuty.

Awangarda w kuchni – wystrój bez ograniczeń

Współczesne kuchnie zdecydowanie różnią się od tych projektowanych przed laty. Podstawowa zmiana jest taka, że w dzisiejszych czasach nie ma już praktycznie żadnych ograniczeń materialnych czy stylistycznych, a wnętrze domu nareszcie może dokładnie odzwierciedlać gust właściciela. Zatem – jeśli ktoś ma iście ekstrawagancką duszę – dlaczego nie może mieć równie ekstrawaganckiej kuchni? Nieco egzotyczne i oryginalne meble dostać można niemalże w każdym sklepie, podobnie jak zrywający z utartymi schematami hoker.

Nowoczesna kuchnia – jak ją urządzić?

Miłośnicy nowatorskich rozwiązań koniecznie powinni rozważyć zakup hokera bez oparcia. Taki model to nie tylko praktyczne siedzisko, lecz również doskonały dodatek do innowacyjnie zaaranżowanej kuchni. Optymalny kształt siedzenia dopasowuje się do budowy ludzkiego ciała, dzięki czemu brak oparcia dla pleców nie stanowi żadnej niedogodności.

Elegancki hoker do kuchni w klasycznym stylu

Po hoker z powodzeniem mogą sięgnąć również osoby, które zdecydowały się na klasyczny wystrój kuchni, jednak pragną przełamać tradycyjny styl nutką innowacyjności lub po prostu – ze względów praktycznych albo konstrukcyjnych – mogą wyposażyć ją wyłącznie w wysoki blat. Eleganckie hokery wykonane są najczęściej z drewna i mają więcej niż jedną nóżkę. Doskonale odnajdą się nawet w pomieszczeniu z wyrafinowaną boazerią czy luksusowymi marmurami.

Jasna i przytulna kuchnia – jaki hoker wybrać?

Przytulna kuchnia w rustykalnym stylu i hoker? Nie ma najmniejszego problemu! Wielbiciele stylu niczym z wakacyjnego domku również mogą wyposażyć swój dom w praktyczne hokery. Prosty model z białego drewna z materiałowym siedziskiem będzie w tym celu idealny, chociaż połączenie buku z białym oparciem sprawdzi się równie dobrze. Najważniejszy, żeby wybrać hoker jasny i przytulny – dzięki niemu w całym pomieszczeniu zapanuje ciepły, sympatyczny nastrój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *