Niezbędne meble do pokoju niemowlaka

Pojawienie się nowego członka rodziny zawsze oznacza ogromną rewolucję w życiu wszystkich domowników. Zwłaszcza pierwsze dziecko wywraca codzienność rodziców do góry nogami. Przygotowania do nadejścia malucha zaczynają się zazwyczaj natychmiast i trwają zwykle aż do samego rozwiązania. Dla pochłoniętych organizacją wyprawki rodziców sprawdzamy, jakie meble do pokoju niemowlaka są niezbędne!

Łóżeczko dla niemowlaka – czym się kierować dokonując wyboru?

Łóżeczko to jedna z pierwszych rzeczy na liście zakupów przyszłych rodziców. Jaki model wybrać dla niemowlaka? Na forach parentingowych młode mamy radzą, by szerokość pierwszego łóżka małego człowieka wynosiła między 60 cm a 70 cm, zaś długość 130 – 140 cm. Za szczególnie istotną uznaje się możliwość regulacji wysokości materaca oraz konstrukcję umożliwiającą wyjęcie szczebelków. Dzięki tym opcjom łóżko może „rosnąć” razem z dzieckiem i przeistoczyć się w model również dla nieco starszego malucha. Z myślą o wygodzie rodziców, niektórzy producenci rozszerzają swoją ofertę o akcesoria takie, jak na przykład zawieszane na ścianie łóżka pojemniki na pieluchy. Szczebelki łóżka warto zabezpieczyć specjalnym ochraniaczem, dzięki któremu dziecko nie uderzy się o nie podczas niespokojnego snu.

meble do pokoju niemowlaka

Materac dla niemowlaka – jakie wypełnienie dla małego dziecka?

Nad materacami dla niemowlaków toczą się jedne z najbardziej zażartych dyskusji. Co tak wzbudza emocje rodziców? W ciągu kilku ostatnich lat utarło się, że najlepszy dla najmłodszych model jest wypełniony gryką i kokosem. Ekologiczny i bezpieczny dla dzieci, a przy tym stosunkowo niedrogi, bił rekordy popularności i przez długi czas nie miał godnego rywala. Z czasem jednak mamy zaczęły narzekać na trudności w utrzymaniu czystości (z materaca ciężko wywabić plamy) oraz fakt, a dzieci na zbyt dużą twardość. Sytuacja uległa zmianie, a w dziecięcych łóżeczkach zaczęły się pojawiać materace z nowoczesnej pianki. Rodzice pokochali je za wysoką higienę, ponieważ poliuretanowa pianka jest bardzo przewiewna. Nie uczula i nie stanowi zagrożenia dla delikatnej, dziecięcej skóry, a jego wysoka jakość gwarantuje odpowiednie ułożenie kręgosłupa w trakcie snu i prawidłowy rozwój malucha. Bardzo często spotkać można materace dwustronne, zaś sama pianka nie odkształca się na stałe.

Meble do pokoju niemowlaka – jaki przewijak wybrać?

Kwestię przewijaka można rozwiązać na dwa sposoby. Wielu producentów oferuje modele skonstruowane tak, by ułożyć je na łóżeczku. Taki przewijak przez większość czasu jest po prostu schowany, a rodzice sięgają po niego w razie potrzeby. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które dysponują nieco mniejszym metrażem – ten typ przewijaka ma naprawdę niewielkie gabaryty i nie zajmuje cennego miejsca. Rozwiązaniem zdecydowanie wygodniejszym jest specjalna komoda, na powierzchni której znajduje się przewijak. Decydując się na właśnie ten typ, zyskujemy dodatkowe szuflady, a jak wie każdy rodzic – małe dziecko to niekończąca się ilość akcesoriów, które przecież trzeba gdzieś trzymać. Nie da się jednak ukryć, że taki przewijak to po prostu kolejny mebel. A nie wszyscy dysponują pokojem wystarczająco dużym, bo sobie na niego pozwolić.

meble do pokoju niemowlaka
meble do pokoju niemowlaka

Wanienka dla niemowlaka – ustawienie gwarantujące bezpieczeństwo malucha

Mamy już meble do pokoju niemowlaka. Teraz czas na wanienkę, koniecznie umieszczoną na stabilnym stelażu. Istnieje wiele modeli składanych, które pomiędzy kolejnymi kąpielami można przechowywać w niewidocznym miejscu. Aby maluch mógł pluskać się bezpiecznie, ogromną uwagę należy przyłożyć do tego, gdzie wanienka stoi. Chociaż jednym z popularniejszych rozwiązań są składane stelaże, wiele osób w trosce o bezpieczeństwo swoich dzieci, decyduje się umieścić wanienkę na komodzie. Oczywiście nie bezpośrednio – konieczna jest także mata antypoślizgowa.

Fotel do pokoju dziecięcego – czy bujany to dobry wybór?

Wygodny fotel w dziecięcym pokoju to element, który zdecydowanie bardziej docenią mamy, niż ich pociechy. Dzięki niemu długie godziny spędzone z niemowlakiem będą w pełni komfortowe również dla nich. Warto rozważyć zakup fotela bujanego, który znacząco ułatwia usypianie dziecka i w pewnym stopniu może zastąpić noszenie go na rękach. Ponieważ jednak większość takich modeli wykonuje się z wikliny, mamy będą jeszcze potrzebować koca lub poduszek.

Jaki dywan do pokoju niemowlaka?

Miękki dywan to warunek wygodnej zabawy malucha i jego rodziców. Dzieci wiele czasu spędzają właśnie na podłodze, a mama i tata razem z nim. Aby zadbać o komfort swój oraz pociechy, powinni oni wyposażyć pokój w naprawdę miękki dywan, na którym wszystkim będzie się dobrze siedziało. Warto unikać jednak modeli z długim włosiem – zabawki dziecka mogą się w nie zaplątać, a poza tym czyszczenie go to nie lada wyzwanie dla rodziców. Powinni oni zrezygnować również z jasnych, jednolitych kolorów – na modelach wzorzystych zdecydowanie mniej widać plamy, których przy małych dzieciach po prostu nie da się uniknąć. Czy wykładzina stanowi dobrą alternatywę? Nieszczególnie, bowiem dużo trudniej usunąć z niej zabrudzenia.

meble do pokoju niemowlaka
meble do pokoju niemowlaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *