Powrót do szkoły – jak zaaranżować pokój ucznia?

Wrzesień rozpoczął się na dobre, a wraz z nim szkolne obowiązki. Bardziej niż same dzieci, martwią się o nie ich rodzice. Nie ma jednak powodów do obaw – zwłaszcza gdy zaaranżujesz przestrzeń do nauki dla dziecka w sposób funkcjonalny i ergonomiczny. Przyswajanie wiedzy stanie się wtedy przyjemnością. Zatem jak urządzić pokój ucznia?

Biurko do pokoju dziecka. Gdzie ustawić?

Bez wątpienia najważniejszym elementem tworzącym pokój dla ucznia jest biurko. Najlepiej, by było położone jak najbliżej okna dostarczającego naturalnego światła oraz w miarę możliwości – w takiej pozycji, by widoczny był cały pokój. Dlaczego? Psychologowie twierdzą, że siedzenie tyłem do pokoju i drzwi może wprowadzić ucznia w niepokój oraz mieć wpływ na pojawiające się problemy z koncentracją.

Pokój ucznia – wybieramy biurko

Siedzenie przed biurkiem podczas odrabiania lekcji z pewnością zajmie dziecku sporo czasu, dlatego warto zadbać o jego kompleksowe dopasowanie. Zatem jak wybrać biurko do pokoju dziecka? Przede wszystkim powinno ono wspierać zachowanie właściwej postawy podczas siedzenia – takiej, która nie obciąża kręgosłupa, nie nadwyręża szyi i jest jak najmniej szkodliwa. Według wytycznych, zakłada się, że optymalne biurko dla dziecka powinno mieć blat o szerokości minimum 100 – 120 cm oraz głębokość 60 cm. Dzięki temu uczeń będzie mieć wystarczająco dużo miejsca do rozłożenia książek i odrabiania lekcji oraz pomieści na blacie niezbędne akcesoria jak kredki, przyborniki itp. Pamiętaj, że gdy blat biurka będzie położony zbyt nisko, dziecko może się garbić. Warto też, by mebel miał szuflady na książki, zeszyty czy inne pomoce dydaktyczne. Niektóre biurka mają również możliwość regulacji wysokości i nachylenia blatu. Jest to komfortowe oraz praktyczne – biurko będzie „rosnąć” wraz z dzieckiem.

Krzesło dla ucznia – jakie wybrać?

Istotne jest również krzesło dla ucznia. Jakie wybrać? To najczęściej zadawane pytanie w sklepie meblowym przez rozpoczęciem roku szkolnego. Zasada jest prosta – najważniejsze, by krzesło dla ucznia miało regulowaną wysokość siedziska. Zapewnia to możliwość dostosowania go do wzrostu ucznia i wielkości biurka. Ponadto, zwróć uwagę czy fotel jest odpowiednio wyprofilowany, tzn. oparcie powinno doskonale przylegać do pleców siedzącego dziecka (szczególnie w odcinku lędźwiowym, które najbardziej dokucza przy niewygodnym fotelu). Krzesło dla ucznia powinno mieć tak ustawione podłokietniki, by między ramieniem a przedramieniem powstał kąt rozwarty. Lekarze ortopedzi zalecają, by fotel do biurka poruszał się wraz z ruchem dziecka, tzn. był elastyczny. Dziecko powinno mieć również stopy położone na ziemi, zatem jeśli Twój malec do niej nie sięga, postaw mu podnóżek. Więcej o tym, jak dopasować krzesło do wzrostu i potrzeb ucznia przeczytasz TUTAJ.

Jak zaaranżować przestrzeń nad biurkiem dziecka?

To, o co dziś najtrudniej podczas nauki dziecka, to koncentracja. Jak zaaranżować przestrzeń nad biurkiem dziecka, by nie rozpraszała jego uwagi? Zadbaj o różnego rodzaju segregatory, przyborniki i szufladki, w których schowasz wszelkie przybory, karteczki, zeszyty. Wszystko po to, by nie odwracały uwagi ucznia podczas nauki i pomogły zapanować nad chaosem. Zaoszczędzą także czas poświęcony na poszukiwanie niezbędnych akcesoriów. Ponadto, mądrze wykorzystaj przestrzeń nad biurkiem. W jaki sposób? Można zrobić miejsca na notatki ucznia, fiszki z ważnymi datami do zapamiętania czy obcymi słówkami. Wielu rodziców decyduje się na tablicę kredową, magnetyczną lub korkową. Tę ostatnią – wyłącznie dla dużych dzieci, gdyż dla malców pinezki mogą być niebezpieczne. Najlepiej, by przestrzeń wokół biurka była jak najbardziej ergonomiczna i praktyczna, tzn. by uczeń miał wszystko, co potrzebne w zasięgu ręki.

pokój ucznia meble STORY
Biurko z nadstawką STORY
pokój ucznia meble Angel
Biurko z nadstawką ANGEL

Oświetlenie w pokoju ucznia. Jakie? 

Oprócz wspomnianego już naturalnego światła, nie może zabraknąć dodatkowych elementów oświetlenia, które usprawnią odrabianie lekcji. Nie bez znaczenia jest również fakt czy dziecko jest prawo- czy leworęczne. W pierwszym przypadku boczna lampka powinna zostać ustawiona po jego lewej stronie, a w przypadku osoby piszącej lewą ręką – z prawej. Oczywiście nie może zabraknąć głównej lampy sufitowej. Mile widziana będzie również lampka na stoliku nocnym lub zamontowana przy łóżku dziecka – przyda się np. podczas wieczornego czytania.

Pokój ucznia – jakie meble wybrać?

Oprócz biurka i krzesła, w pokoju dziecka warto postawić na funkcjonalne, a zarazem estetyczne meble, które zachęcą małego odkrywcę do przebywania w pokoju. Najlepiej, by miały kolorowe elementy i nie byłe zbyt „poważne”. Postaraj się, by były dostosowane do wieku i wzrostu dziecka. Dzieci lubią sprytne zakamarki oraz funkcjonalne rozwiązania typu 3 w 1. Zatem jeśli masz małe pomieszczenie na pokój dla ucznia, być może warto postawić w nim kompaktowe meble, np. połączenie łóżka piętrowego, biurka i praktycznych szafek. Z pewnością taki kącik będzie sprzyjał rozwijaniu zainteresowań, odpoczynkowi i nauce.

Jak zaaranżować przestrzeń do nauki dla dziecka? Najlepiej w taki sposób, by zapewniła uczniowi pełną ergonomię i funkcjonalność. Nie można również pominąć kwestii estetyki – miejsce do odrabiania lekcji powinno zachęcać, a nie zniechęcać. Dobrym pomysłem jest wybranie się na zakupy z dzieckiem i wspólne wybranie optymalnych mebli do pokoju ucznia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *