Styl skandynawski we wnętrzach – czym się wyróżnia

Jeśli jesteś zmęczony nadmiarem przedmiotów w swoim domu oraz pragniesz wyciszenia i spokoju na co dzień – postaw na styl skandynawski. Ten modny i lubiany w ostatnich latach trend długo jeszcze pozostanie w czołówce wybieranych aranżacji do domu. Warto lepiej go poznać. Czy wyróżnia się styl skandynawski we wnętrzach?

Styl skandynawski – cechy

Styl skandynawski przybył do nas z Północy. Ludzie przygarnęli go chętnie i czerpią z niego jak najwięcej! Stawia on na prostotę, minimalizm, zachowanie równowagi oraz brak przypadkowości. Przy tym wszystkim zachowuje naturalność i unika chaosu. To wszystko sprawia, że pozwala poczuć się w pełni komfortowo. Dzięki niemu można oderwać się od codziennych spraw w zaciszu swojej kanapy przy blasku świec i przenieść w łagodną krainę Północy w której słychać wyłącznie szum fal i łagodny powiew traw. Choć brzmi to jak bajka, to może stać się rzeczywistością. Wystarczy, że sięgniesz po styl skandynawski i zaaranżujesz go swoim mieszkaniu.

Styl skandynawski – dla kogo?

Z pewnością styl skandynawski polecany jest każdemu. W szczególności osobom lubiącym porządek i przytulność w swoich czterech kątach. Sprzyja on również wyciszeniu oraz odnalezieniu równowagi życiowej. Mimo jasnych barw i prostych form jest także niezwykle przytulny. Dzieje się tak głównie za sprawą dodatków jak tkaniny, pledy, miękkie poduchy. Jest to również zasługa jasnych ciepłych pastelowych barw oraz klimatycznego oświetlenia.

Kolory w stylu skandynawskim

Kolory w stylu skandynawskim to przede wszystkim jasne stonowane barwy, które kojarzą się z nordyckim stylem. Biel o różnych odcieniach (również tym przybrudzonych czy zgaszonych), beż czy szarość są podstawą w skandynawskich aranżacjach. Jednocześnie stanowią świetną bazę do dalszego urządzania wnętrza. Nie brakuje w nim również pastelowych odcieni – zarówno tych chłodnych jak i ciepłych. Tak więc szczególnie w dodatkach śmiało sięgaj po takie barwy jak błękit, granat, lila, mięta, przybrudzona zieleń, limonka czy pastelowy róż.

Styl skandynawski we wnętrzach – materiały

Styl skandynawski stawia na naturalność. Najpopularniejszym materiałem do mebli, podłóg jak i dodatków jest drewno – zarówno to naturalne jak i bielone. To głównie ten materiał oraz tekstylne dodatki powodują, że styl skandynawski jest tak przytulny. Jakkolwiek nie brakuje w nim również kamienia, rattanu, wikliny czy szkła. Z kolei szczególnie w dodatkach i tekstyliach wykorzystywane są chętnie takie materiały jak len, bawełna oraz wełna.

Dodatki w stylu scandi

W dodatkach, które można znaleźć w stylu skandynawskim nie brakuje żywych roślin w ceramicznych donicach czy wazonach. Zgodnie z nieco tajemniczą nordycką naturą przodują rośliny trawiaste oraz te dziko rosnące. Styl skandynawski w salonie to przede wszystkim przytulne dodatki jak miękki dywan, poduchy czy zasłony. Możesz znaleźć w nim również drewniane ramki na ścianach z roślinnymi ozdobami. Coraz chętniej stawia się także charakterystyczne dla Skandynawii figurki zwierząt jelenia, sarny czy elementów roślinności.

Styl skandynawski w kuchni

Meble w stylu skandynawskim to zwłaszcza te jasne lub w pastelowych barwach – o prostych formach, bez zbędnych ozdobników. Meble te mimo swego subtelnego wyglądu są niezwykle funkcjonalne i nie brak w nich pomysłowych rozwiązań jak organizer w szufladzie czy łatwo wysuwane półki. Mieszkańcy Północy uwielbiają otaczać się dodatkowym oświetleniem, tak więc zwykle w meblach nie brakuje np. lampek LED czy szklanych witryn z klimatycznym światłem.

Styl skandynawski wnętrza – oświetlenie

Mieszkańcom Skandynawii doskwiera ograniczone naturalne światło, tak więc tworzą sposoby na doświetlenie pomieszczeń, a przy okazji stworzenie wyjątkowego klimatu w pomieszczeniach. Obok stylowych lamp głównych i bocznych, nie brakuje (np. w sypialni czy w kuchni) dodatkowego światła punktowego, które doświetla np. blat roboczy. Ponadto, jako funkcjonalne dekoracje chętnie rozstawiane są na meblach stylowe lampiony i aromatyczne świece. Nie brakuje również świetlnych girland – nie tylko w domach, ale również na tarasach, balkonach czy w ogrodach.

Z czym łączyć styl skandynawski?

Styl skandynawski dzięki swej prostocie jest niezwykle uniwersalny. Jego elementy można łączyć z innymi aranżacjami i zawsze będą do nich pasować. Jest on ponadczasowy i raczej szybko nie wyjdzie z mody.

Inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim

Aranżacje stylu nordyckiego mogą gościć dziś właściwie w każdym pomieszczeniu domu, jednak największym powodzeniem cieszą się w salonie. Warto zatem pochylić się nad zagadnieniem: inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego domu styl Północy i nieco go urozmaicić, możesz na jednej ze ścian w salonie nałożyć tzw. skandynawską tapetę z motywem geometrycznym lub roślinnym. Na pewno znakomicie ozdobi to wnętrze i nada mu oryginalność. Podobny efekt wywołają bielone cegły. Z kolei jeśli nie dysponujesz dużą powierzchnią, zamiast krzeseł i foteli rozłóż duże miękkie poduchy lub wybierz modny podwieszany fotel, który w razie potrzeby ściągniesz lub zawiesisz np. na tarasie.

Styl skandynawski we wnętrzach jest niezwykle modny. Nic w tym dziwnego, gdyż jego subtelność i minimalizm oraz uniwersalność i przytulność znakomicie odpowiadają na codzienne potrzeby domowników i sprzyjają nabraniu dystansu do otaczającej rzeczywistości.

3 myśli na temat “Styl skandynawski we wnętrzach – czym się wyróżnia

  • 1 września 2020 o 14:11
    Bezpośredni link

    Uwielbiam taką prostotę – meble pasują do wszystkiego i łatwo można całkowicie zmienić wystrój wnętrza.

    Odpowiedz
  • 31 sierpnia 2021 o 19:01
    Bezpośredni link

    Bardzo ładne zdjęcia, szczególnie to ostatnie. Opis aranżacji skandynawskiego wnętrza tez jest przedstawiony w sposób przystępny. Jednak warto byłoby dodać, że fajnie pasują w takich domach wyglądają długie zasłony lub firany z lnu, szczególnie te w tonacji mlecznej bieli lub jasnego beżu. Oczywiście przy wyborze mebli z ciemniejszego drewna, można także zdecydować się na ciemniejszą tkaninę. Pozdrawiam Małgorzata

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *