Przygotuj meble ogrodowe na nowy sezon: praktyczne wskazówki i porady

Dni stają się coraz dłuższe, a ciepłe promienie słońca kuszą nas do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. A to oznacza, że nadszedł już czas, aby przygotować meble ogrodowe na nowy sezon. Przecież nic nie jest tak przyjemne jak leniwe popołudnia spędzone na tarasie lub w ogrodzie. To właśnie wtedy możemy napełnić się pozytywną energią i cieszyć beztroskimi chwilami na łonie natury.

Kiedy już ostatnie ślady zimy odchodzą, możemy rozpocząć przygotowania. Nawet w lutym temperatura potrafi być łaskawa, a więc idealna na popołudniowy odpoczynek na świeżym powietrzu. Przez ostatnie miesiące nasze meble ogrodowe mogły ulec zniszczeniu, dlatego ważne jest, aby poddać je gruntownemu czyszczeniu i pielęgnacji.

Jeśli jesienią dokładnie umyłaś meble ogrodowe przed zimowym schowaniem, teraz wystarczy delikatnie przetrzeć je wilgotną szmatką, aby usunąć ewentualny kurz. W przypadku większych zabrudzeń można użyć wody z dodatkiem łagodnego detergentu lub płynu do naczyń. Warto także pamiętać o czyszczeniu poduszek i tkaninowych siedzisk, unikając jednak nadmiernego moczenia, aby nie uszkodzić impregnatu.

<a href="https://www.freepik.com/free-photo/girl-drinks-hot-chocolate-from-cup-sitting-enveloped-plaid_1137164.htm#fromView=search&page=3&position=45&uuid=ad1c2b4b-ae95-44e9-b85d-f780cf0d5b8b">Image by v.ivash</a> on Freepik

Oto kilka praktycznych porad, jak przygotować meble ogrodowe do sezonu:

Drewniane meble ogrodowe:

– meble z gatunków egzotycznych drewna są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Niekoniecznie trzeba je impregnować.

– surowe drewno może z czasem szarzeć, jednakże to nie wpływa na jego trwałość. Można je pokryć powłoką oleju do drewna, która zapobiegnie temu procesowi. Olejowanie najlepiej przeprowadzać raz lub dwa razy w sezonie.

– meble lakierowane wystarczy umyć. Jeśli zauważysz odpryski, wystarczy je przeszlifować i polakierować.

<a href="https://www.freepik.com/free-photo/vase-plant-table_3816720.htm#fromView=search&page=2&position=3&uuid=15805ef7-9015-4051-b149-8c6518e4db58">Image by lifeforstock on Freepik</a>

Meble z wikliny i rattanu:

– meble te łatwo nasiąkają wodą, więc nie należy ich moczyć, ale czyścić lekko wilgotną szmatką. Można użyć wody z cytryną lub octem, aby zapobiec matowieniu.

– nie należy suszyć ich na słońcu, ponieważ mogą popękać. Lepiej ustawić je w cieniu, aby powoli wyschły.

<a href="https://www.freepik.com/free-photo/pillow-sofa_3816397.htm#fromView=search&page=2&position=24&uuid=15805ef7-9015-4051-b149-8c6518e4db58">Image by lifeforstock on Freepik</a>

Meble z metalu:

– te wykonane z aluminium wystarczy umyć.

– meble żeliwne oczyszczamy drucianą szczotką i malujemy farbą antykorozyjną (w przypadku śladów rdzy)

<a href="https://www.freepik.com/free-photo/empty-chair-table_1245928.htm#fromView=search&page=1&position=26&uuid=15805ef7-9015-4051-b149-8c6518e4db58">Image by topntp26 on Freepik</a>

Ogrodowe meble ze sztucznego tworzywa:

– nie trzeba ich specjalnie zabezpieczać, wystarczy umyć. Preparat do pielęgnacji mebli z tworzyw sztucznych może być stosowany do odświeżenia koloru i ochrony przed zabrudzeniem.

pexels-photo-13432950

Czyszczenie poduszek do mebli ogrodowych:

– niektóre poduszki są fabrycznie zabezpieczone przed wilgocią. Nie należy ich prać, ale można czyścić gąbką nasączoną wodą z mydłem.

– istnieją także specjalne preparaty do prania tkanin ogrodowych.

<a href="https://www.freepik.com/free-photo/furniture-veranda-nature-gardens-lounge_1043923.htm">Image by mrsiraphol</a> on Freepik

Tak przygotowane meble ogrodowe pozwolą Ci cieszyć się wiosenną i letnią pogodą wygodnie i na świeżym powietrzu.

Image by senivpetro on Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *