Wiosenne porządki w mieszkaniu – 7 porad jak zrobić to sprawnie i dokładnie

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią moc nowej energii. Warto spożytkować ją na długo odkładane sprzątanie mieszkania. Oto 7 porad jak sprawnie i dokładnie zrobić wiosenne porządki. Czas zakasać rękawy i wziąć się do dzieła!

1. Jak zabrać się za porządki na wiosnę – plan działania

Organizacja pracy to podstawa w każdej dziedzinie życia, szczególnie jeśli chodzi o porządki. Sporządź listę uwzględniającą, od którego pomieszczenia rozpocząć. Bez względu na to, czy zaczniesz od kuchni, łazienki czy pokoju, w każdym z  tych miejsc zachowaj zasadę: od góry do dołu – rozpocznij sprzątanie od najwyższych partii, a skończ na podłodze. Uprzątnij więc kurz z górnych szafek, kloszy lamp i karniszy, a kolejne partie zachowaj na ciąg dalszy.

2. Wiosenne porządki – o tym nie zapomnij: trudno dostępne miejsca

Pamiętaj, że kurz zbiera się wszędzie, więc nie pomiń zakamarków, które w zwyczajnym sprzątaniu zwykle się omija. Mowa tutaj szczególnie o kratkach wentylacyjnych, włącznikach, zakamarkach za kaloryferami. To ważne szczególnie dla alergików. Jak to mówią – „zostań bohaterem w swoim domu” i pokonaj kurz w trudnodostępnych miejscach. Pomogą w tym ścierki i specjalne zmiotki. Jeśli już weźmiesz się za gruntowne odkurzanie, zacznij od najdalszych zakątków pomieszczenia i stopniowo przesuwaj się w kierunku drzwi.

wiosenne porządki szafa przesuwna arti ar-21 lenart
wiosenne porządki szafa przesuwna arti ar-22 lenart

3. Czyszczenie sprzętów AGD na wiosnę

Choć niemal codziennie korzysta się z takich sprzętów jak kuchenka, lodówka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa czy pralka, to jednak rzadko kiedy czyści się je gruntownie. A warto to robić, by zachować je jak najdłużej w niezmienionym stanie. Uporczywy i długo osadzający się brud, oprócz specjalnych środków czyszczących dostępnych na rynku, pomogą usunąć sprawdzone sposoby naszych babć, np. mieszanina cytryny z wodą, sodą oczyszczoną i octem.

4. Sprzątanie szaf i szafek – oddaj lub wyrzuć to, co niepotrzebne

Wiele osób ma skłonność do kolekcjonowania kolejnych kubków, ubrań, gadżetów do kuchni, bo może przydadzą się na jutro, za miesiąc, na święta…Tymczasem zwykle zalegają w szafach nieużywane. Czas zrobić z nimi porządki na wiosnę. Wyrzuć lub napraw zepsute przedmioty, a to, co niepotrzebne sprzedaj (dodatkowy zysk), oddaj lub po prostu wyrzuć. Z pewnością odetchniesz i Ty, i Twoje szafy. Ponadto, żeby w nich posprzątać, trzeba z nich wszystko wyłożyć. Dobrym rozwiązaniem – szczególnie do uporządkowania drobnych przedmiotów – jest wstawienie do szaf i szuflad wszelkiego rodzaju organizerów z przegródkami, ułatwiającymi przechowywanie.

5. Mycie okien, zmiana firanek i zasłon podczas porządków

Czas wpuścić wiosenne promienie słońca do wnętrza mieszkania, a te nie mają szans przebić się przez brudne okna i zakurzone firanki. Polerowanie okien zrób za pomocą dobrej jakości ręczników papierowych lub użyj wygodnej teleskopowej. Ściągnij je i wypierz, a w tym czasie dokładnie umyj okna, łącznie z ramami i wymieceniem pajęczyn z ich zakamarków. Zrobi się jaśniej, a Ty od razu poczujesz się lepiej.

6. Jak czyścić meble – wiosenne porządki w mieszkaniu

Wiosenne porządki w mieszkaniu nie obędą się bez czyszczenia mebli. Tutaj wiele zależeć będzie od materiału, z którego zostały wykonane. I tak:

jak czyścić meble drewniane?

Czyszczenie mebli drewnianych zależy od rodzaju ich powierzchni, jednak decydując się na ich mycie gotowymi preparatami, pamiętaj, żeby były to wyłącznie środki przeznaczone do drewna. Inne mogą trwale uszkodzić ich powierzchnię. Meble woskowane należy najpierw odkurzyć, a następnie czyścić okrężnymi ruchami bawełnianą ściereczką. Meble lakierowane z kolei należy pielęgnować w podobny sposób, z tym, że warto na koniec wypastować je woskiem pszczelim. Najbardziej wrażliwe jest drewno naturalne, które trzeba ostrożnie czyścić miękką gąbeczką lub szmatką. I na koniec meble olejowane. Jak czyścić? Najlepiej nasączyć szmatkę tym samym rodzajem oleju, którym zostały pokryte, a następnie delikatnie przetrzeć.

krzesła drewniane halmar
jak czyścić meble tapicerowane?

Meble tapicerowane najlepiej czyścić za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego pianki. Najpierw odkurz wszystkie zakamarki i sprawdź na fragmencie mebla jak zareaguje na preparat. Podobny środek czyszczący możesz wykonać domowym sposobem – mieszając ¼ szklanki proszku do prania ze szklanką ciepłej wody. Pozostaw preparat na powierzchni mebli przez kilkanaście minut, a następnie wytrzyj zwilżoną szmatką i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

łóżko tapicerowane isabel comforteo meble marzenie
jak czyścić meble skórzane?

Podobnie jak meble tapicerowane, tak i meble skórzane na początku odkurz, a następnie nałóż na nie specjalnie do tego przeznaczony preparat. Ponadto, możesz sam go przygotować, mieszając płatki mydlane z wodą. Czyść powierzchnię drewna miękką ściereczką. Po tym zabiegu nałóż na meble środek konserwujący skórę.

nowoczesne meble narożnik etap sofa basic
● jak zmienić wystrój na wiosnę w mieszkaniu

Wiosenne porządki w mieszkaniu to również doskonały moment na to, by zmienić wystrój. Nie musisz od razu robić rewolucji w całym mieszkaniu, łącznie z kupnem kompletu nowych mebli, wymianą sprzętów i zmianą podłóg. Wystarczą drobne działania jak choćby wymiana firanek, poduszek, koców czy nowych roślinek, które tchną nieco życia we wnętrze. Możesz również przemalować ściany na inny kolor – nie jest to spory wydatek, a spektakularny efekt gwarantowany. Podobnie jak kupno dodatkowego mebla, np. wygodnego fotela, krzeseł czy choćby nietypowych uchwytów do szafek.

Wiosenne porządki w mieszkaniu warto rozpocząć już teraz. Dzięki temu odświeżysz swój dom, a przy okazji przygotujesz je na nadchodzące święta wielkanocne. Bo te, podobnie jak wiosna – są tuż, tuż!

Jedna myśl na temat “Wiosenne porządki w mieszkaniu – 7 porad jak zrobić to sprawnie i dokładnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *