Biały salon – plusy i minusy rozwiązania

Biała barwa uznawana jest za najbardziej popularną w aranżacji mieszkań i domów. I trudno się z tym nie zgodzić. Z wielu powodów cieszy się niesłabnącą popularnością w urządzaniu wnętrz. Jak wszystko – ma również swoje wady, o których nie należy zapominać. Można je jednak pokochać. Dziś opowiemy o tym, jak urządzić biały salon. Przedstawimy także plusy i salonu urządzonego w białym kolorze.

Biały salon – plusy:

– idealne rozwiązanie w małych wnętrzach

Biały kolor sprawdza się idealnie w niewielkich wnętrzach – optycznie powiększa i rozjaśnia przestrzeń, szczególnie jeśli wybierzesz meble z delikatnym połyskiem. Biały nie tylko jest symbolem czystości, ale również się z nią kojarzy. Taki salon będzie wyglądać wyjątkowo schludnie (oczywiście pod warunkiem, że zachowasz w nim względny porządek). Wspaniale współgra ze światłem – znakomicie je odbija, a tym samym wywołuje efekt przestronności wnętrz. Bardzo dobrze wygląda także z lustrami, tworząc z nimi wnętrze w stylu glamour. W małym salonie białe fronty mebli mogą zlewać się z białymi ścianami, a wnętrze i tak nie zostanie przytłoczone. Biel jest również dobrym rozwiązaniem dla osób lubiących kolekcjonować wiele przedmiotów. Kolor ten jako tło pomoże uniknąć chaosu oraz będzie doskonale akcentować ulubione bibeloty i nie tylko.

ponadczasowość i elegancja

Biel nazywana jest ponadczasowym kolorem. To niezastąpiona barwa – szczególnie do rozjaśniania wszystkich istniejących odcieni. Jest doskonałą bazą i tłem dla innych tonacji – zarówno tych pastelowych, jak i nasyconych. Najlepiej, gdy występuje jako kolor ścian,  sufitów oraz mebli. Co więcej – wspaniale komponuje się z wielobarwnymi dodatkami, jak i tych o zróżnicowanych fakturach. Biel kojarzy się z czystością i elegancją. Nigdy nie wyjdzie z mody, gdyż jest barwą ponadczasową i klasyczną. A jeśli już znudzą Ci się białe ściany i meble, śmiało możesz urozmaicić je kolorowymi dodatkami.

Kolejną zaletą białych, czy też jasnych mebli jest to, że nie widać tak bardzo kurzu. To z pewnością dobra wiadomość dla leniuszków i dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na ciągłe sprzątanie. Osoby, mające salon w białych aranżacjach kojarzy się z gustem i klasą. A same wnętrza urządzone w tym odcieniu w roli głównej sprzyjają odpoczynkowi i nabieraniu sił. Co więcej – nie rozpraszają uwagi krzykliwością, tak więc będą sprzyjać osobom lubiącym popracować w salonie.

biały salon tacjus meble forte
biały salon santiago meblar

styl skandynawski, glamour, prowansalski i loftowy

Można powiedzieć, że nutkę bieli znajdzie się w każdej aranżacji wnętrz, jednak najchętniej spotyka się ją w stylach: skandynawskim, glamour, prowansalskim i loftowym – industrialnym. Pierwszy z nich niemal nie może istnieć bez bieli, tak mile widzianej w nordyckich aranżacjach. Kojarzy się bowiem z minimalizmem, ładem, spokojem i idealnie łączy się z naturalnymi materiałami jak kamień, roślinność czy drewno. Szczególnie z tym ostatnim znakomicie się komponuje, tworząc przytulne wnętrze. Z kolei styl glamour – pełen blichtru i błyskotek, znajduje w białych elementach nutkę uspokojenia i rozjaśnienia przestrzeni. W tym wystroju bardzo lubi również połączenia na zasadzie kontrastu, czyli bieli z czernią, co tworzy niezwykle elegancją kompozycję. Styl loftowy uwielbia białe, często surowe wykończenia oraz wiążący się z nimi brak zbędnych ozdobników. W aranżacjach prowansalskich chętnie spotyka się barwy kojarzone z sielskością i lekkością – najchętniej takie jak lawenda, błękit, pudrowy róż czy limonka, zatem nieskazitelna i delikatna biel znakomicie się w z nimi skomponuje.

białe meble do salonu base three uniqform

Biały salon – minusy:

podatność na zanieczyszczenia

Niestety, mimo licznych zalet, biały salon ma również swoje wady. Przede wszystkim łatwo go ubrudzić, co będzie niekorzystne i najszybciej widziane w przypadku domów z małymi dziećmi. Jest jednak na to rozwiązanie – wybieraj farby z możliwością czyszczenia z nich plam oraz meble z powłoką łatwą w pielęgnacji, np. lakierowaną, która będzie trwalsza niż np. ta pokryta folią. Białe fronty mebli również szybciej żółkną. Jakkolwiek, wybierz wykonane z solidnych materiałów, które posłużą przez wiele lat w niezmienionym stanie.

biała szafka rtv danca lotta skandica

– biały salon – monotonia?

Przeciwnicy jasnego salonu uważają, że aranżacje w bieli są monotonne, zimne, nieprzyjemne. Być może i jest w tym odrobina prawdy, jednak każdą wadę można przekuć w zaletę. Wybierz odcienie bieli, np. przybrudzonej lub kremowej, które okażą się cieplejsze. Ponadto, śmiało możesz komponować jasne meble i ściany z barwnymi dodatkami jak zasłony, poduchy, pledy, tapicerka kanapy oraz wazony, donice i fikuśne figurki. Z pewnością nie tylko dodadzą kolorytu, ale także wspaniale ożywią salon i nadadzą mu dynamikę. Salon może być w całości urządzony w białym kolorze, możesz jednak manewrować w jej odcieniach, tworząc tym samym wciąż modną i elegancką aranżację.

Biały salon jest nie tylko modny, ale również bardzo praktyczny. Skutecznie odmieni niewielkie wnętrze oraz wspaniale będzie komponować się z nawet najbardziej szalonymi i wielobarwnymi dodatkami. Zatem do dzieła!

Jedna myśl na temat “Biały salon – plusy i minusy rozwiązania

  • 16 maja 2023 o 13:58
    Bezpośredni link

    Jasny salon daje wiele możliwości aranżacyjnych. Przede wszystkim dopasować można do niego niemal wszystko.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *