Rearanżacja kuchni – jak wykonać ją niskim kosztem?

Twoja kuchnia potrzebuje odświeżenia, jednak bez rozpoczynania kosztownego i długotrwałego remontu? Chociaż brzmi karkołomnie – jest to możliwe. Tak naprawdę wystarczy kilka sztuczek, by tchnąć w pomieszczenie drugie rzeczy. Lista zakupów wcale nie będzie długa, ale efekt – zniewalający! Zainteresowany? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dzięki którym rearanżacja kuchni przebiegnie szybko i sprawnie!

Odmiana kuchni niewielkim kosztem – do rearanżacji jeden… blat

Po co wymieniać wszystkie meble kuchenne, skoro wystarczy nowy blat? Jest to jeden z najbardziej widocznych i rzucających się w oczy elementów wykończenia kuchni, a zastąpienie go nowym modelem pozwoli uzyskać natychmiastowy efekt wizualnego liftingu. Oczywiście, zakupiony egzemplarz musi pasować do posiadanych już szafek i ogólnego zamysłu aranżacji. Jeśli pragniesz osiągnąć efekt eleganckiej kuchni w stylu glamour, postaw na lśniące, lakierowane drewno. Zależy Ci na zachowaniu przytulnego charakteru pomieszczenia? Wybierz model jasny, na przykład ze złocistego dębu.

Tania rearanżacja kuchni – stare szafki jak nowe

Kusi Cię większa zmiana, jednak całkowita wymiana wyposażenia nie wchodzi w grę? Przemaluj! Zeszlifowanie powierzchni i pokrycie jej nową farbą to praca dla jednej osoby – która nie musi być fachowcem – i stosunkowo nieduży wydatek. Szczególnie właściciele mebli z jasnego drewna dobrze wiedzą, że z upływem lat zaczynają one ciemnieć. Jeśli kolor wyposażenia Twojej kuchni przestał Ci się podobać, odśwież go lub zmień na całkowicie nowy! W przypadku części mebli kuchennych wystarczające może okazać się samo bejcowanie. Zabieg ten polega na pokryciu drewnianej, oszlifowanej powierzchni specjalną substancją – bejcą – która konserwuje i zmniejsza skutki działania promieniowania słonecznego. Proces ten przyciemnia drewno, chociaż powinno się go zakończyć lakierowaniem, woskowaniem lub politurowaniem.

Mała duża zmiana w kuchni – tylko, i aż, krzesła

W wielu domach i mieszkaniach kuchnia jest równocześnie miejscem, w którym spożywa się posiłki. W przypadku rearanżacji to doskonała wiadomość, bowiem może się okazać, że wystarczy raptem kilka nowych mebli, by odmienić wygląd całego pomieszczenia. Chcesz nadać swojej kuchni bardziej nowoczesnego charakteru? Przytulne siedziska zamień na minimalistyczne krzesła lub hokery. Rozważasz wręcz odwrotny kierunek i do surowego pomieszczenia chcesz wprowadzić trochę ciepła i uroku? Proste siedzenia z tapicerowaną górą będą dla Ciebie idealne!

rearanżacja kuchni krzesła
Jadalnia z krzesłami ROYAL

Zmiana oświetlenia w kuchni – czy nowa żarówka to wszystko, czego potrzebujesz?

W kuchni istotną rolę odgrywa oświetlenie, a Ty dzięki niemu z łatwością dokonasz rearanżacji jej wyglądu. Czasami wystarczy zmiana samego abażura, a czasami wręcz… żarówki. Przeanalizuj, jakie światło daje ta, którą posiadasz obecnie – zimne, ciepłe? Może właśnie tu tkwi klucz do satysfakcjonujących zmian w wystroju pomieszczenia? Jeśli uważasz, że w Twojej kuchni przydałoby się dodatkowe oświetlenie, weź pod uwagę diody LED i kinkiety. Te pierwsze, umieszczone na podłużnych listwach, montuje się często pod wiszącymi szafkami – w ten sposób tworzą efektowny klimat i skutecznie doświetlają blat, ułatwiając Ci przyrządzanie ulubionych potraw. Nie rzucają się przy tym w oczy i przez większość czasu pozostają właściwie zupełnie niewidoczne. Kinkiety są z kolei typem oświetlenia, który od kilku sezonów wraca do łask projektantów i coraz śmielej poczyna sobie w domach Polaków. Tajemnicze, nastrojowe światło nie zastąpi co prawda górnego oświetlenia, jednak w trakcie romantycznej kolacji sprawdzi się nie gorzej, niż świeczki! Więcej o tym, jak dobrze oświetlić meble kuchenne, przeczytasz TUTAJ

rearanżacja kuchni oświetlenie

Wyspa kuchenna zamiast stołu – najsilniejszy trend ostatnich lat

Bezapelacyjnie znaczącą odmianą jest pozbycie się tradycyjnego stołu z krzesłami i zastąpienie go wyspą. To wydatek wciąż nieporównywalnie mniejszy od jakiegokolwiek remontu, a piorunujący efekt jest zagwarantowany. Wyspy kuchenne to nie tylko efektowny element wyposażenia, lecz również dodatkowa przestrzeń do przechowania – a któż z nas nie narzeka czasami na zbyt małą ilość miejsca w kuchni? Razem ze stołem pozbądź się również krzeseł – siedziska zdecydowanie najlepiej pasujące do wyspy to nieco wyższe od przeciętnych hokery. Taki zestaw to świetny sposób na prostą i szybką odmianę charakteru kuchni na nowoczesny i minimalistyczny.

rearanżacja kuchni wyspa kuchenna
Meble kuchenne z wyspą

Nowoczesny zlewozmywak i bateria – zerwij z utartym schematem!

Jeśli wydaje Ci się, że Twoja kuchnia wygląda monotonnie i potrzebuje chociażby drobnej zmiany, być może powinieneś skierować swoje kroku ku armaturze. Tradycyjny, srebrny zlew oraz bateria prezentują się raczej dość zachowawczo i na pewno niezbyt spektakularnie. Jeśli chcesz wprowadzić powiew świeżości w tej części pomieszczenia, wybierz efektowny zlewozmywak o czarnej, matowej powierzchni i pasującą do niego baterię. Zwróć także uwagę na nowoczesne, półtorakomorowe modele – dzięki nim nie musisz się już zastanawiać, czy potrzebujesz ociekacza, czy też jednak wolisz mieć do dyspozycji dwie komory. Jedna duża, standardowa komora, druga nieco mniejsza oraz powierzchnia ociekowa nie zajmują więcej miejsca, niż standardowy zlewozmywak dwukomorowy, wyglądają za to zdecydowanie korzystniej no i zaskakują swoją użytecznością.   

Ogromny wpływ na aranżację kuchni mają także dodatki, nawet te najmniejsze. Szmatki, ściereczki, dozownik na mydło, pojemniki na produkty sypkie czy doniczki kwiatów… Dzięki takim drobiazgom rearanżacja kuchni odbędzie się niewielkim kosztem i wysiłkiem! Zmiana takiej „ramy” jest świetnym wstępem do dalszych działań!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *