Ergonomiczna zabudowa kuchni: przechowywanie naczyń i żywności

Kuchnia to serce domu, miejsce, w którym spędzamy wiele chwil nie tylko gotując, ale także spędzając czas z rodziną. Ergonomiczna zabudowa kuchni, powinna uwzględniać miejsce oraz akcesoria do przechowywania naczyń i żywności. Wybór odpowiednich rozwiązań wpływa nie tylko na estetykę, ale także na funkcjonalność przestrzeni kuchennej.

Przechowywanie naczyń

Wkłady i organizery do szuflad to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią porządek. Ze specjalnymi podziałkami na sztućce, szklanki, kubki i talerze, szuflady pozwolą utrzymać porządek w kuchennych szafkach. Na rynku są dostępne również akcesoria z uchwytami na noże lub wbudowaną obcinarkę do folii spożywczej.

Uchwyty na talerze i kubki skutecznie zapobiegają przesuwaniu się naczyń w szufladach, chroniąc je przed przypadkowym uszkodzeniem. Przegrody do szuflad, dostosowywane do rozmiaru przechowywanych przedmiotów, gwarantują stabilność i porządek. Jeśli natomiast nie chcesz stosować przegród, możesz wyścielić szuflady specjalną matą antypoślizgową. Tego typu maty zapobiegają przesuwaniu się przedmiotów podczas otwierania i zamykania szuflady. Zabezpieczają również dno szuflady przed kroplami wody, zabrudzeniem czy zadrapaniem.

wkład na sztućce Classico
wkład na sztućce regulowany
mata antypoślizgowa

Ociekarki do naczyń, szuflady tackowe z wysuwaną deską czy podest wysuwany z cokoła to kolejne innowacje ułatwiające przechowywanie i pracę w kuchni. Warto także zainwestować w oświetlenie LED pod szafkami, które ułatwi pracę na blacie, szczególnie wieczorem.

ergonomiczna zabudowa kuchni
ociekarka montowana wewnątrz szafki
ergonomiczna zabudowa kuchni
oświetlenie LED podszafkowe
szuflady pozwolą utrzymać porządek

Akcesoria na(d)blatowe

Gniazda elektryczne i USB wbudowane w blat czy wyspę kuchenną to praktyczne rozwiązanie dla współczesnych kuchni. Blaty z regulacją wysokości, dostosowujące się do wzrostu użytkownika, są idealne dla osób z problemami kręgosłupa. Dodatkowo, relingi i listwy magnetyczne nad blatem pozwalają na przechowywanie przypraw i innych akcesoriów w zasięgu ręki.

kosz relingowy pojedynczy
kosz relingowy na ręcznik papierowy
suszarka do naczyń ociekarka relingowa

Ergonomiczna zabudowa kuchni to również odpowiednie oświetlenie. Wnętrza szafek mogą być podświetlane, a szuflady wyposażone w oświetlenie automatycznie uruchamiane po ich wysunięciu. Również podświetlane krawędzie blatu i półek oraz świecące uchwyty mebli sprawiają, że kuchnia staje się nie tylko funkcjonalna, ale także designerska.

Ergonomiczna zabudowa kuchni: przechowywanie żywności

Aby efektywnie zarządzać kuchennymi zapasami, warto wyposażyć zabudowę w różne udogodnienia. Mechanizmy do szuflad z pełnym wysuwem i systemy samodomykania z amortyzacją gwarantują płynne i ciche korzystanie z szafek. Szafki typu cargo z niskimi koszami wyjeżdżającymi na szynach są idealne do przechowywania artykułów spożywczych w butelkach i słoikach. Natomiast wysokie szafki cargo mogą zastąpić tradycyjną spiżarnię. 

ergonomiczna zabudowa kuchni

Dla tych, którzy dbają o segregację śmieci, dedykowane są specjalne systemy pojemników na odpady. Po wysunięciu koszy, półka na której są zamocowane pozostaje wewnątrz szafki, dzięki czemu mamy dostęp do wszystkich koszy na raz. Po schowaniu pojemników nieprzyjemne zapachy nie przedostają się na zewnątrz. Świetnym rozwiązaniem na co dzień są podręczne kosze na odpady nakładane na front szafki dolnej lub pojemniki przeznaczone do zabudowy w blacie kuchennym. A jeśli masz zbyt mało miejsca na zamontowanie zestawu koszy wybierz obrotowy pojemnik do segregacji odpadów.

kosz podblatowy na odpady
pojemnik do zabudowy w blacie kuchennym
pojemnik do segregacji odpadów 2x16L

Bezuchwytowe otwieranie

Systemy przesuwane pionowo, szafki narożne z obrotowymi półkami czy fronty uchylane do góry to nowoczesne rozwiązania, które sprawią, że korzystanie z kuchni stanie się jeszcze łatwiejsze. Nowoczesne systemy bezuchwytowego otwierania, oparte na specjalnych zawiasach i prowadnicach, pozwalają na otwieranie szafek i szuflad jednym ruchem dłoni, kolanem czy łokciem. Elektryczne wspomaganie ruchu i układy bezdotykowe z czujnikami ruchu to kolejne innowacje, które sprawiają, że korzystanie z kuchni staje się jeszcze bardziej komfortowe.

ergonomiczna zabudowa kuchni
półka obrotowa wysuwana
ergonomiczna zabudowa kuchni
elektryczne wspomaganie otwierania szuflady

Ergonomiczna zabudowa kuchni to klucz do efektywnego korzystania z przestrzeni kuchennej. Inwestycja w nowoczesne akcesoria do przechowywania naczyń i żywności przynosi korzyści zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki kuchni.

ergonomiczna zabudowa kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *